Karel (34): Vzal jsem si nevýhodnou půjčku od lichvářů a pak mě sledovali vymahači

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 1
muz 1

Karel si v nedávné době prožil strach, který by nikomu nepřál. Zadlužil se u nesprávných lidí a několik vymahačů ho po práci sledovalo až domů, kde mu do schránky hodili výhružný dopis. Po pár dnech si ho dokonce vyhlídli na ulici. On naštěstí dokázal zastavit problémy včas tím, že se ozval na policii. Sám ale říká, že by byl rád, aby byl jeho příběh varováním pro ostatní.

„Všechno začalo tím, že jsem hledal na internetu. Někdy je to možná usnadnění práce, ale já na to doplatil. Příště si raději zajdu osobně do nějaké té banky,“ přiznává se Karel.

Nabídka zněla výhodně. Smlouvu jsme podepsali osobně

„Kvůli hrozící exekuci jsem potřeboval narychlo dvacet tisíc. Chtěl jsem se podívat, ve které bance bych půjčku získal nejvýhodněji. Zaujal mě ale příspěvek, který pod žádnou velkou společnost nespadal,“ popisuje. „Jakýsi mladík nabízel půjčku peněz s nízkým úrokem a okamžitě při podpisu smlouvy na ruku. Což se mi hodilo, protože můj bankovní účet má pod kontrolou i žena, která o ničem netušila. Peníze na ruku by nezjistila.“

Ještě ten den se Karel sešel s člověkem, který s ním pročetl celou smlouvu, vyplatil mu po podpisu dvacet tisíc a Karel se těšil, že ze dvou výplat peníze splatí. Když se ale s mužem setkal podruhé a ten mu řekl, že po něm chce celou částku najednou, a navíc navýšenou o deset tisíc, nestačil se Karel divit. „Ukázal mi, kde přesně tyto podmínky ve smlouvě jsou. Pohrozil mi, že pokud se mu do dvou dní neozvu s penězi, budu mít problémy.“

Peníze jsem nesehnal. Přišel mi výhružný dopis, dokonce mi vyhrožovali na ulici

Karel peníze nesehnal. Manželce se bál říci pravdu. I když si dal stranou veškeré úspory, stále mu více než deset tisíc chybělo. Rozhodl se tedy prozatím nereagovat. „Neměl jsem jinou možnost. Myslel jsem, že peníze seženu časem. Ale za týden mi přišel domů dopis, že pokud peníze nesplatím, budu mít problémy, a navíc se mi navýší úrok.“

Karel ještě ten den volal mladíkovi, se kterým smlouvu podepsal, aby se s ním domluvil. „Muž mi to ale nezvedl, a tak jsem nemohl nic podniknout. Když jsem šel druhý den z práce, zastavili mě na ulici dva muži. Řekli mi, že bych měl peníze rychle vrátit, jinak bude zle. Bál jsem se, že mi snad jednu vrazí, ale naštěstí se otočili a odešli.“

Karlovi konečně došlo, jakou udělal chybu. Se vším se doma ve strachu přiznal manželce. Ani ta neměla dostatek financí, ale rozhodla se, že musí celou věc nahlásit na policii. „Oznámil jsem, co se mi stalo, a také jsem poslal lichváři zprávu, že už o něm ví policie.

On se mi od té doby neozval a telefon mi nebere. Peníze už bych dokonce i měl, ale tendenci mu je vrátit rozhodně ne.“ Karel doufá, že se lichvář zalekl a rozhodl se raději dál nic nepodnikat. Policie každopádně stále případ vyšetřuje a je pravděpodobné, že bude mít ještě nějakou dohru. „Rozhodně si dejte pozor, od koho si půjčujete. A řešte problémy včas,“ radí závěrem článku.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články