Polský mladík zápasil ve šplhu do výšky s výtahem. Vyhrál, štěstí přesto nepocítil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marcin Dzienski
Zdroj: Profimedia

Světové rekordy se dají překonávat v mnoha kategoriích. Ten, který vytvořil polský sportovní lezec Marcin Dzieński, je ale opravdu jedinečný. Sportovec v něm totiž nezávodil jen s časem, ale také se strojem, a to konkrétně s výtahem. A zvítězil.

Podle svých slov se v lezení zdokonalil jako mladík u dědečka, kde ho rodiče vždy nechávali o víkendech. Jeho prarodiče měli na zahradě velkou jabloň a on právě na ní trénoval své dovednosti. A jak se zdá, vyplatilo se.

Marcin Dzieński se narodil v roce 1993. Už několik let se věnuje sportovnímu lezectví, stal se v něm dokonce mistrem Polska, Evropy a nakonec i světa. To mu ale nestačilo a rozhodl se posunout své hranice ještě o něco dál.

Podruhé v knize rekordů

Podle agentury Reuters mistr světa v roce 2016 poprvé zapsal své jméno do knihy rekordů poté, co na jednom ze závodů dosáhl času 12,2 sekundy na lezecké stěně, kterou ostatní závodníci v průměru vyšplhali za 16 vteřin. On se ale rozhodl, že boj s člověkem pro něj není dostatečný.

V roce 2019 se Marcin rozhodl, že vytvoří rekord, který bude fanoušky udivovat nejen tím, jaký výkon v něm sportovec podal, ale i způsobem provedení. Po konzultaci s několika významnými osobami se mu skutečně podařilo plán, který ve své hlavě vytvořil, uskutečnit.

Marcin se rozhodl, že bude závodit ve šplhu do výšky se strojem, konkrétně s výtahem, který se pokusí překonat. Rozhodl se proto vyšplhat 23 metrů vysokou zeď dříve, než stejnou vzdálenost urazí stroj. A ačkoli to mnohým znělo šíleně, lezec všechny ve výsledku překvapil.

Pocitu z vítězství nad lidmi se to nevyrovná

Marcin Dzieński se utkal se strojem v lezení do výšky šesti pater, tedy 23 metrů. Výtah se mu skutečně podařilo předhonit a cíle dosáhl jako první. Do knihy rekordů se tak nakonec dostal mladík podruhé.

Jenomže ačkoli byl ze svého výkonu velmi šťastný, přítomní na něm poznali, že něco není v pořádku. V rozhovoru pro média pak podle Reuters řekl, že je šťastný, na druhou stranu ale očekával, že budou jeho pocity o něco lepší.

Ve výsledku Marcin Dzieński pochopil, že závodit se strojem byl sice dobrý nápad, ale vítězství na šampionátech a mistrovstvích se nic nevyrovná. Má tak v knize rekordů dva záznamy, z toho původního má ale daleko větší radost.

Zdroj: YouTube, Reuters

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články