Soví muž: Svou zvláštní dovedností vydělal balík peněz. Musel však u toho šíleně trpět

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Sovi muz
Zdroj: Артем Сервадзе, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Pro člověka je běžné, že je hlavu schopen otáčet maximálně o 90 stupňů. Jak už to tak občas bývá, vyskytují se i různé anomálie, které budí mnoho pozornosti. Jedním takovým lidským unikátem byl Soví muž. A co že to dokázal?

Pouze sova je schopná otáčet hlavu o 270 stupňů. U tohoto živočicha to není nic podivného, zatímco u člověka je otočení o více než devadesát stupňů naprostým unikátem. A přesně to dokázal Soví muž.

Anomálie páteře se stala jeho živobytím

Martin Emmerling se narodil v roce 1886 v německém Norimberku. Ačkoliv se zdál být naprosto normálním dítětem, lékaři u něj objevili jednu anomálii. Jeho páteř byla zkroucená takovým způsobem, že mu umožňovala otočit hlavu o 120 stupňů.

Nic ale není zadarmo, a tak se ani Martin neobešel bez tréninku. Než dosáhl kýženého výsledku otáčení hlavy, více než je zdravých devadesát stupňů, trvalo mu to několik let.

Šel dokonce až tak daleko, že si vykloubil několik obratlů, aby hlavu otočil co nejdál. Jisté je, že poté musel trpět nejen bolestmi krku, ale také lopatek.

Z Evropy odešel za oceán

V meziválečné době se vydal do Spojených států amerických, kde se rozhodl svou výjimečnou dovednost zpeněžit v rámci vystupování v sideshow. Ta v té době nabírala na popularitě. Jednalo se o vystoupení spojená s karnevalovým a cirkusovým uměním.

Běžnou součástí se stávaly také různé podivínské show lidí se zvláštními schopnostmi nebo lidskými anomáliemi. Tyto show jsou mimochodem populární dodnes.

Právě zde se rozhodl angažovat také Martin, kterému říkali Soví muž. Vystupoval v podivínských show v New Yorku na Coney Islandu. Své představení měl hodně propracované a otočení hlavy nechával až na jeho konec jako třešničku na dortu.

Otočení jako vrchol představení

Nejprve publiku předvedl své cvičené boxující kočky, psa, který uměl chodit po zadních nohách, kouřit doutník a nosit deštník, a až poté všechny ohromil šíleným otočením hlavy. Zvládal také vysazování vlastních kloubů na různých částech těla.

Za svůj život se stihl dvakrát oženit. Svou druhou manželku v USA opustil a nechal jí dva syny. Udala ho na policii, protože sympatizoval s nacisty. I když žil v USA, cítil se být více Němcem a nesnášel americkou vlajku.

Při zatčení zrovna stál na pódiu s otočenou hlavou směrem k publiku a traduje se, že na ohromené sledující stihl při tom, kdy mu policie nasazovala želízka, ještě mrknout.

Dodnes je legendou

Je s podivem, že mu zkroucená páteř a pochroumané obratle nezpůsobily zdravotní komplikace. Poslední show, které se účastnil, proběhla v roce 1952. Dodnes se dochovaly záběry ukazující jeho zvláštní schopnost. O tři roky později zemřel náhle na infarkt.

Sideshow byly později ve dvacátém století zakázány, a to hlavně z důvodu své bizarnosti. Historie se ale opakuje, dnes už se opět těší velké oblibě a ukazuje ještě bizarnější věci.

Zdroj: en.wikipedia.org, historyofyesterday.com, dotyk.cz, extrastory.cz, sip.denik.cz
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články