Na fotbalovém mistrovství v Kataru přijde svléknutí trika pořádně draho. Fanouškům se to ani trochu nelíbí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fotbal Anglie
Zdroj: Profimedia

Fotbalové mistrovství světa v Kataru se nezadržitelně blíží. Silně muslimská země se tak chystá na nápor fanoušků z celého světa. Pro všechny teď pořadatelé připravili několik informací, jak se v zemi mají chovat. Upozorňují například i na to, že je na stadionu přísný zákaz svlékání.

Mistrovství světa, které začne za necelý měsíc, je pro všechny fotbalové fanoušky velkým svátkem. To letošní má však už od počátku tak trochu hořkou pachuť.

Pověst pošramocená úplatky i úmrtím dělníků

Zemí, která bude významnou sportovní událost hostit, je totiž Katar. Mnozí se po zvolení právě této země domnívali, že její výběr nebyl zcela fér.

Jak se později ukázalo, zřejmě to byla pravda. Jak uvedl zpravodajský web Aktuálně, v roce 2022 byl odvolán viceprezident FIFA Jack Warner a několik funkcionářů, neboť jim mělo být vyplaceno přes 1,5 milionů dolarů, aby hlasovali právě pro Katar.

Tím ale skandály ani zdaleka neskončily. Země musela postavit několik fotbalových stadionů, kvůli čemuž najala velkou spoustu zahraničních dělníků. Ti ale měli trpět ve velmi špatných podmínkách, a několik jich dokonce vinou velkých veder mělo zemřít.

Nedávno se k tomu vyjádřili i australští fotbalisté, kteří postup Kataru rázně odsoudili. Navíc se jim ani nelíbí, že jsou v asijské zemi zakázány homosexuální vztahy. „Jako hráči plně podporujeme práva LGBT+ lidí, ale v Kataru lidé nemohou milovat, koho si zvolili,“ řekl podle iDNES jeden z hráčů Denis Genreau.

Žádné projevy náklonnosti ani nahota na stadionu

Katar si svou odlišnost od západní kultury velmi jasně uvědomuje. Pro fanoušky chystající se do země tak nyní připravil web, kde je informuje o tuzemských zvyklostech.

Čtenáři se tak například dozví, že veřejné projevy náklonnosti nejsou součástí místní kultury, a návštěvníci by se jich tak měli vyvarovat. A také, že svlékání triček na stadionu není povoleno.

V tomto případě jde tak trochu o kámen úrazu. Fanoušci a někdy také fanynky jsou zvyklí oslavovat úspěchy svých týmů právě sundáním a máváním svým svrškem. Proslulí jsou tím například Britové. Nyní by je tato jejich vášeň mohla vyjít opravdu draho.

Přesná výše potenciální pokuty zatím známá není. Podle deníku The Sun ale hrozí člověku za odhození odpadků mimo koš sankce ve výši 2 400 liber. Pokuta za svléknutí tak bude pravděpodobně ještě vyšší. Na každém stadionu bude pořádek hlídat až 15 000 kamer. Riskovat by to tak vášniví „svlékači“ zřejmě neměli.

Fanoušci jsou v šoku

Zahraniční fanoušci z toho příliš nadšení nejsou. Vyplývá to z diskuze, která se objevila na twitterovém účtu bulvárního deníku DailyStar, který o zákazu svlékání informoval.

„Příště budou chtít, aby se hrálo potichu jako na tenise,“ napsal uživatel Matthew. „Proč sakra FIFA vybrala tuto zemi pro mistrovství světa? Je to tak zaostalá země,“ myslí si další. „Tohle je ta kur*vsky nejhloupější věc, kterou jsem kdy viděl,“ nebral si servítky Anthony.

Zdroj: Qatar2022, The Sun, Aktuálně, iDNES, Twitter

Autor: Karolína Světlá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články