Teprve smrt Italky upozornila na její osamělý život a lidskou nevšímavost. Po 2 letech byla objevena její mumie

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zena mumie
Zdroj: Shutterstock

Osamění je životní styl, na který člověk v mládí ani nepomyslí, ale jeho dopad může být ve stáří tragický. Smutný konec osamělé ženy zaplnil stránky italských novin.

Smutná událost dojímá celou Itálii

Jako odstrašující příklad lidské lhostejnosti, nevšímavosti a ignorace, může posloužit případ sedmdesátileté Italky, která byla před několika dny nalezena mrtvá ve svém domově, nedaleko města Como v severní části Itálie.

Tichá žena nikomu nechyběla přes dva roky

Marinella Beretta měla sedmdesát let, což u Italů, kteří mají zdravější životní styl, není nijak vysoký věk. Tichá žena se nezapojovala do komunitního života, neměla žádné příbuzné a žila poklidně v domě se zahradou.

Nebývala nemocná, takže o její existenci neměla tušení ani žádná sociální služba nebo charita. Dokonce zvládala i údržbu domu a zahrady, takže nepotřebovala ani „paní na úklid“, což je v Itálii téměř běžná záležitost pro starší nebo příliš zaměstnané lidi.

Marinella nebyla ani chudá. Měla penzi a před časem svůj dům prodala s výhradním právem na dožití. Když zasáhla v roce 2019 Itálii první vlna COVID-19, nikdo si ani nevšiml, že žena zmizela. Žila tak osaměle, že nikomu nechyběla.

Lhostejnost jako symbol doby

Její krásná zahrada zpustla a poštovní schránka na brance do zahrady se začala plnit poštou. Velká část korespondence byla od nadací, kam žena pravidelně přispívala. Nikdo si ani nevšiml, že si nevybírala penzi. Dokonce nikomu nevadily nezaplacené účty.

Pošťák ignoroval desítky dopisů tlejících v listí kolem branky a dál dělal svou práci. Ani sousedé se nad zmizením ženy nepodivovali, přestože věděli, že nemá žádné příbuzné. Asi někam odjela, mysleli si.

Starosta vysvětluje

Dokonce ani místní starosta Mario Landrescina neměl o ženě potuchy.

„Tato ubohá paní nebyla obecnímu sociálnímu úřadu známá a nikdo na její situaci nikdy neupozornil, ani na její zmizení.“ prohlásil starosta pro italský list La Stampa. „Je to opravdu špatný příběh, který vyvolává otázky o osamělosti a možná i sousedských vztazích,“ pokračoval.

Teprve před pár dny si kolemjdoucí uvědomili, že je na celé věci něco podivného. Stromy v zahradě u domu za poslední čas bez údržby zmohutněly, a když přišel silný vítr, hrozilo, že by některé mohly skončit na cestě, která se zahradou sousedila.

Sousedé si najednou vzpomněli, že dům má majitele a ten po příjezdu k opuštěné vilce zavolal policii, která se rozhodla jít do domu.

Nález těla

Po vylomení části dveří se muži zákona dostali dovnitř do domu, kde našli Marinellu na židli mrtvou. Tělo bylo částečně mumifikované, domácnost byla uklizená a tichá tak, jako za jejího života.

Podle lékaře žena zemřela před více než dvěma lety bez cizího zavinění na židli, kde tělo spočívalo dlouhé měsíce, než bylo náhodou nalezeno. Nikomu nechyběla během života, ani po smrti.

Pohřeb jako výzva lidem

Pohřeb, který bude pravděpodobně hradit obecní rozpočet, má být veřejnou událostí, na kterou starosta zve všechny občany, aby ženě dopřáli alespoň dodatečně důstojný odchod z tohoto světa.

Zároveň to má být apel na lidi, aby nebyli lhostejní ke svému okolí. V Itálii žije až 40 % lidí nad 75 let podobným způsobem jako Marinella Beretta. Nemají žádné příbuzné, kteří by o nich věděli, a pokud nejsou v systému sociálních služeb, nikdo se o ně nezajímá. I to je jedna tvář naší doby a není to zdaleka jen italský problém.

Zdroj: lastampa.it, rainews.it, ladige.it
Autor: Lída Kropáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články