Rasputica: Bahno, které zpomalilo Napoleona i Hitlera, dnes výrazně ve válce ubližuje i Putinovi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vojenske vozidlo v blate
Zdroj: Shutterstock

Ve válce rozhoduje o vítězi řada faktorů. Velikost armády, vojenské vybavení, spojenci i strategie. Mnohdy jsou to ale také věci, které člověk neovlivní. K těm nejvýznamnějším patří počasí a přírodní vlivy. A právě jedním z nich je takzvaná rasputica, které se v současné době nejspíš obávají Rusové.

Rusko ve válce zažilo rasputicu už několikrát a dá se předpokládat, že mu zkomplikuje postup i proti Ukrajině. Jedná se o období, které nastává dvakrát do roka. Nezpevněné cesty v Rusku, Bělorusku a částečně také na Ukrajině se během jevu promění v blátivé území, kterým lze jen těžko projet.

Ani armádní vozidla nejsou v tomto případě k ničemu. Z velkých území se stávají místa, která jsou zcela neprůjezdná a je třeba se jim vyhnout, pokud v nich totiž někdo uvázne, dostane se do pozice, která ve válce opravdu není výhodná.

Na jaře přichází rasputica kvůli tajícímu sněhu. Na podzim se podle webu Aktuálně opakuje především kvůli velkému počtu srážek. A právě teď nastává období, kdy se nejspíš Rusové bojí toho, jak budou moci dále postupovat. Na mnoha územích Ukrajiny už se totiž bahno objevilo.

Komplikovalo boje Napoleonovi i Hitlerovi

Že je rasputica obrovským problémem v době válečného dění, to dokazuje i historie. Podle iDNES hluboké bahno v oblastech Ukrajiny zdrželo v minulosti například i Napoleona Bonaparta, který v roce 1812 ustupoval z Ruska.

Bláto tehdy zpomalilo postup jeho armády natolik, že vojska zastihla v zemi krutá zima, na kterou nebyl nikdo připraven. Podruhé pak zkomplikovala rasputica situaci samotnému Hitlerovi, uvádí Blesk. Toho zpomalilo bahno v roce 1941 při postupu proti tehdejšímu Sovětskému svazu.

Tehdy dokonce přispěly rozbahněné cesty k první porážce třetí říše. Nepřízeň počasí pak působila obtíže i na druhé straně při protiútoku Rudé armády v roce 1943. V současné době dělá problémy Putinovi, který už od února vede s Ukrajinou krutou válku.

Nepředpokládal, že bude potřebovat tolik času

Mnozí politici i orborníci se domnívali, že když Putin vyhlásil Ukrajině válku, měl za to, že bude mít za pár měsíců vše vyřešeno. Nečekal, že by se země mohla tak dlouho bránit a že by mohlo dojít k situaci, kdy bude muset bojovat s tímto přírodním jevem.

Web France24 popisuje současné dění u Bachmutu jako něco, co velmi silně připomíná první světovou válku. Bláto výrazně komplikuje situaci především Rusku, které není schopné proti Ukrajině postupovat.

Je tak možné, že ve výsledku si rasputica připíše už několikátý zásah do velké války, kterým ovlivní její výsledek.

Zdroj: Blesk, Aktuálně, iDNES, France24

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články