Před lety uprchli dva vrazi z věznice Bory. Pomohla jim k tomu speciální bedna s luxusním vybavením

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Cabrada Roman
Zdroj: Richard Beneš / CNC / Profimedia

Pokud se hovoří o uprchlém vězni, většina lidí si vybaví jméno Jiřího Kajínka. Ten ovšem nebyl jediný, kdo dokázal přelstít vězeňské zařízení. Příkladem jsou například dva vězni Rostislav Roztočil a Roman Čabrada, kterým se podařilo uprchnout pomocí falešné palety s papírem.

Úterý 8. listopadu roku 2005 probíhalo v plzeňské věznici Bory jako každý jiný den a ani ranní sčítání vězňů nenaznačovalo žádný problém. To vše se ale mělo velmi brzy změnit. Vězeňská služba totiž začala odpoledne postrádat dva vězně — Romana Čabradu a Rostislava Roztočila.

„O tři hodiny později bylo zjištěno, že nejsou v pracovní skupině, v níž měli být. Proto vedení věznice nařídilo nové sčítání, při kterém už oba vězni chyběli,“ řekl tehdy Deníku mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Důmyslný úkryt

Oba muži plánovali svůj útěk několik měsíců. Při práci, kterou vykonávali ve vězení, se jim podařilo vyrobit si speciální dřevěnou paletu, ve které se vězni ukryli. Podle webu CNN Prima News v ní nechyběl ventilátor, lampička, místa k sezení či zásoba jídla a pití.

Muže ukryté ve speciální bedně pak zaměstnanci zapáskovali a naložili. Oba vězni doufali, že kamion, který palety z věznice pravidelně odvážel, zamíří rovnou do Německa. To se ale nestalo. Auto zastavilo v meziskladě, a vězni se tak prořezali ze svého úkrytu ještě v Čechách.

Jeden prchal týden, druhý měsíc

Čabrada sehnal svého známého, které je odvezl do Rakouska. Tam se ale oba muži pohádali a každý už pak cestoval „po vlastní ose“. Roztočil zamířil k sestře do Stuttgartu, tam jej ale německá policie zatkla už 6 dní po útěku. Do Čech se ale už nevrátil. Podle Novinek jej německá justice omítla vydat, a to navzdory eurozatykači.

Druhý z uprchlíků si užil svobody trochu déle. Z Rakouska se dostal do Itálie, poté do Španělska, a nakonec doputoval až do Francie. Tam jej nakonec zatkla tamní policie, a to měsíc po jeho útěku z vězení. Informovala o tom tehdy česká BBC.

Oba muži brutálně zabíjeli

Rostislav Roztočil byl v roce 1985 odsouzen za vraždu egyptského studenta. Toho měl i se svými kumpány okrást, a nakonec mu na krk přivázat závaží a shodit ho do Labe. Roztočil se k vraždě nikdy nepřiznal a vždy trval na své nevinně.

Čabrada si na Borech odpykával svůj 18,5letý trest za vraždu německého starosty. Toho měl nalákat k sobě do bytu, tam ho měl okrást a poté mlátit dřevěnými násadami. Nakonec ho i s dalším pachatelem uškrtili kabelem.

Ve věznici pak po tomto skandálu bylo kázeňsky potrestáno osm jejích zaměstnanců, přičemž tehdejší ředitel Jaroslav Zeman byl okamžitě odvolán. Čabrada byl za svůj útěk potrestán 2,5 lety vězení, které se připočítaly k jeho původnímu trestu.

Zdroj: CNN Prima News, Deník, Novinky, BBC

Autor: Markéta Světlá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články