Svědivost varlat je možná na první pohled úsměvná, má ale řadu závažných příčin

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
svedeni varlat
Zdroj: Shutterstock

O tom, že se muži často škrábou na místě, kde by se na veřejnosti rozhodně škrábat neměli, existuje celá řada vtipů. Žádný z pánů nepopře, že někdy to zkrátka svědí a nedá se jinak. Proč tomu tak je a co způsobuje svědivost varlat? Ve skutečnosti to totiž není jenom legrační zlozvyk, ale něco, co má řadu příčin, a někdy to může být opravdu pěkně nepříjemné.

Podle webu Healthline existuje několik důvodů, proč vás mohou varlata svědit. A ačkoli v některých případech jde o něco, co neškodným podrbáním (ideálně v soukromí) vyřešíte, v jiných byste možná měli navštívit doktora.

Samozřejmě že někdy se člověk potřebuje podrbat i na místech, kam světlo nesvítí. Medical News Today ale upozorňuje na 7 problémů, při kterých je vhodné buď navštívit odborníka, nebo minimálně pro své citlivé partie udělat něco alespoň nákupem v lékárně.

Plísňová infekce

Prvním z důvodů svědění může být plísňová infekce, která se vyskytuje ve vlhkých oblastech těla. Často postihuje například chodidla nebo třísla, bohužel ale také právě pánské genitálie. Pokud se vám ke svědění přidá ještě hnědý výtok, je vám jasné, že to bez doktora nepůjde, že?

Opruzení

Intertrigo neboli opruzení je zánětlivá reakce na bakteriální nebo plísňovou infekci. Opět se vyskytuje především na vlhkých místech těla a pánské genitálie se jí často nevyhnout. Podle webu The Sun jsou bohužel pro pány právě varlata místem, kde se bakteriím velmi líbí.

Odřená varlata

V tomto případě nebudete muset navštívit doktora, ale postačí vám nějaký obyčejný krém. K vyrážce, která nepříjemně svědí a pálí, dochází během tření, tedy ve chvíli, kdy si jdete například zaběhat nebo se projet na kole. Vhodné je myslet na prevenci a namazat se i předem.

Alergická reakce

Stejně jako jinde na těle se může i na varlatech projevit alergická reakce. A to především na nové spodní prádlo nebo nevyzkoušený prostředek na praní, ve kterém si trenýrky vyperete. Někdy sice trvá delší dobu přijít na to, co vás tak podráždilo, jinak jde ale o méně závažný problém.

Vši

Vši se sice obvykle drží ve vlasech, některé druhy ale obývají i jiné ochlupené části vašeho těla. Drobní, téměř neviditelní broučci se umějí pořádně zahryznout a způsobují pupínky a nepříjemné svědění především v případě špatného dodržování hygieny.

Bradavice

Genitální bradavice jsou sexuálně přenosnou nemocí, která způsobuje svědění na varlatech a v jejich okolí. Je nutné vyhledat v případě jejich vzniku lékaře a po dobu léčení se vyhnout pohlavnímu styku. Server Health X changes uvádí, že bradavice se na varlatech objeví minimálně jednou za život téměř každému muži.

Herpes

Herpes je pohlavně přenosná choroba, která se projevuje v podobě svědivých pupínků. Ty mohou později prasknout a způsobit nepříjemné bolestivé vředy. Problém je třeba řešit s lékařem a opět se stejně jako v předešlém případě na čas vyhnout postelovým radovánkám.

Zdroj: Medical News Today, Healthline, Health X changes, The Sun

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články