Vzdal se pohodlného života a našel smysl mezi tibetskými mnichy. Švéd promluvil o svém prozření

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Bjorn Lindeblad
Zdroj: Profimedia

Žil život, po kterém mnoho lidí touží. Měl úspěšnou kariéru a dostatek peněz. Přesto nebyl spokojený a udělal razantní krok. Björn Lindeblad se stal na několik let tibetským mnichem a o své přeměně napsal knihu „I may be wrong“.

Prestiž, peníze a prázdno

Björn Lindeblad, úspěšný mladý Švéd, žil v zajetí společnosti, peněz a alkoholu. Ve 26 letech pracoval pro nadnárodní společnost, byl převelen do její španělské kanceláře a měl k dispozici služební auto, sekretářku a letenky business třídy.

Uvědomoval si však, že jeho život je přetvářka. Práce ho neuspokojovala, štěstí si za peníze koupit nedokázal a zájem o ekonomii pouze předstíral.

„Myslím, že téměř každý, kdo se kdy zdál být navenek úspěšný, si také nakonec uvědomil, že úspěch není zárukou štěstí,“ píše Lindeblad podle Daily Mail ve své knize.

Lindeblad si uvědomoval, že práce musí vyživovat a stimulovat nějakou hlubší část naší bytosti. A tento pocit málokdy pochází z úspěchu. Spíše z kolektivu, se kterým pracujete, a z toho, že ve vaší práci vidíte smysl a můžete v ní uplatnit svůj talent.

Život v thajském klášteře

Jednoho dne zkusil meditaci. Sice pro něj bylo těžké dostat svůj proud myšlenek pod kontrolu a umlčet je, ale když se mu to podařilo, vystoupila jedna do popředí. Jakoby odnikud se vynořila myšlenka: Je čas jít dál.

Dal výpověď a cesta do Asie ho dovedla až do thajského lesního kláštera, kde se stal mnichem. Jeho život se od základu změnil. V klášteře nepoužívali peníze a jídlo dostávali od okolních vesničanů, kteří si naštěstí mnichů velmi vážili.

Nenacházeli se zde žádné moderní technologie, mniši se museli zdržet sexuálních aktivit a alkoholu. Mniši se věnovali hlavně meditacím a Lindebladovo myšlení se úplně převrátilo. Našel v sobě klid a naučil se žít přítomností a důvěřovat více tichu než myšlenkám.

Meditování se nevzdal

Po několika letech v Thajsku se Lindeblad stal mnichem v thajském klášteře v Anglii, pak se přestěhoval do Švýcarska a nakonec se vzdal svého mnišského hábitu a přestěhoval se zpět do Švédska.

Když mu došly peníze, začal učit umění meditace a našel mnoho nadšených žáků. Nakonec popsal svůj životní příběh v knize „I May be wrong“ (Můžu se mýlit).

Dobrovolný odchod

V roce 2018 mu byla diagnostikována ALS neboli nemoc motorických neuronů. Lindeblad přijal nemoc stejně jako předchozí štěstí. Nezahořkl, a dokud to šlo, žil, jak nejlépe dovedl.

Podle informací California 18 Lindeblad ukončil svůj život 17. ledna 2022 v severním Hallandu. Vypil sklenici smoothie se speciálním přípravkem a klidně a tiše usnul.

Před svým odchodem ještě na sociálních sítích upozornil na vadu švédského zdravotního systému. Švédsko totiž neposkytuje legální eutanazii.

Zdroj: dailymail.co.uk, california18.com
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články