Není jen nezbytně nutné psímu miláčkovi šít kabátek, aby dobře ladil s outfitem svého majitele. Jde to i naopak. Majitel se může přizpůsobit svému psímu miláčkovi.
Tradice, která ožívá
Psí vlna se pro výrobu příze používala už v daleké historii a mělo to své opodstatnění. Tato vlna, zhotovená z vyčesaných psích chlupů, je asi 8 x hřejivější, než je ovčí vlna. Přestože se běžně psí srst komerčně ve velkém nezpracovává, i dnes se najdou přadleny, které to s kolovrátkem umí tak, jako to zvládaly ženy před pár stovkami let.
V současnosti, kdy se vracíme hromadně k přírodním materiálům, by to mohla být inspirace pro drobné řemeslné dílny, které hledají originální materiály, kterými by se odlišily.
Zkušenosti přadleny a pletařky
O atraktivním přírodním a hřejivém materiálu vyprávěla pro magazín dailymail.co.uk sedmapadesátiletá Jane Crewe z Edinburghu, která si spřádá a následně zpracovává srst ze svých psů rasy samojed.
A protože nádherná, jasně bílá a měkce hřejivá vlna poutá pozornost, zpracovává psí srst i pro své známé, kteří zatoužili mít teplý svetr ve stylu, který bude ladit s vlastním psím kamarádem.
Jane Crewe nevidí na zpracování psí srsti nic složitého a vřele takového koníčka doporučuje všem, kdo mají rádi ruční práce. Sama se ve zpracování zdokonalila během posledního období, kdy se více zdržovala doma.
Zvládne to téměř každý
K samotné práci je třeba hlavně trpělivost, kolovrátek a samozřejmě srst. Ta nemusí být nutně z velkého psa, jako je samojed. Pro spřádání je ale zásadní, aby šlo o psa, který má tzv. podsadu.
Právě tato část srsti je měkká a hřejivá a při pročesávání srsti ulpívá na kartáči. Jednou až dvakrát do roka, kdy pes mění srst, právě tuto podsadu ve velkém ztrácí, a to je ideální doba na častější kartáčování. Není vhodná psí srst, která se stříhá.
Spřádat ji lze, ale vlákno je drsnější a může v úpletu trochu škrábat.
Zacházení se srstí
Vyčesaná podsada se ukládá až do okamžiku, kdy je jí dostatečné množství. Je třeba počítat se ztrátami během čištění a praní. Nashromážděná srst se musí šetrně několikrát vyprat v rukách a nechat schnout nejlépe na čerstvém vzduchu.
Znovu se pere, když je zpracovaná na vlákno. Je třeba dbát na postup a použitý prací prostředek určený pro vlnu. Špatným zacházením a vysokou teplotou vody může vlákno zplstnatět.
Použití vlny
Paní Crewe přirovnává hotové vlákno k luxusní vlně z alpaky, která je v textilním průmyslu velmi ceněná. Z tohoto materiálu lze vyrábět i přikrývky, čepice, šály nebo hračky pro nejmenší. Vlna se méně špiní než umělá vlákna a je vhodným materiálem pro každou roční dobu.
Pátrání v historii
V minulosti v Americe dokonce existovala rasa Indiánský vlnitý pes, která bylo přímo chovaná pro svou srst, ze které vznikalo vlněné vlákno. Na severozápadě USA a v některých oblastech Kanady šlo o rozšířený a často využívaný materiál. V Indii tato vlákna našla uplatnění ve výrobě koberců.
Jedinou nevýhodou psí vlny je dlouhotrvající a nepříliš atraktivní vůně, která odolává i opakovanému praní. Už pří sbírání srsti je proto lepší ji nechávat na dobře větratelném místě.
Nabízí se jen jedna otázka. Jak to asi snáší ostatní psi, když poznají známou vůni, třeba uprostřed davu lidí.
Zdroj: dailymail.co.uk, cs.wikipedia.org
Autor: Lída Kropáčková