Havarovalo nákladní auto se stovkou laboratorních opic. Žena, která pomáhala, má nyní vážně komplikace

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Makak
Zdroj: Shutterstock

V americké Pensylvánii o víkendu havarovalo nákladní auto. To by ještě nebylo nic neobvyklého, kdyby nepřeváželo sto laboratorních opic. Žena, která zastavila na pomoc, se nyní obává, že ji jedna z opic nakazila infekcí.

Michelle Fallonová z Danville jela přímo za vozidlem, když havarovalo. Bedny se zvířaty se z něj vysypaly po celé silnici, a některé se rozbily na kusy. Jednalo se o makaky jávské.

Několik makaků se dostalo ven a dalo se na útěk. Všichni byli zajati a humánně utraceni. Všechny ostatní opice, které toho rána mířily z Mauricia do USA, byly spočítány.

Fallonová nyní dostala injekci proti vzteklině a užívá antivirotika. Navíc se u ní rozvinuly příznaky růžového oka, což je zánět způsobený infekcí oční bulvy.

Mohla ji nakazit jedna z opic, která na ni syčela. Žena také procházela opičími výkaly a dotýkala se beden, přitom navíc měla otevřenou ránu. Nakažení by tudíž mohlo být velmi pravděpodobné.

Michelle se snažila pomoct řidiči po nehodě. Bylo jí řečeno, že v bednách jsou kočky. Když je šla pohladit, zjistila, že to jsou opice.

Nyní má bedlivě sledovat své zdraví pro případ, že by se u ní rozvinula nějaká infekční nemoc v důsledku blízkého kontaktu se zvířaty.

Opice k testování byly na cestě do laboratoře na Floridě, když kamion narazil do popelářského vozu. Fallonová uvedla, že mluvila přímo s řidičem, který se zdál být dezorientovaný. Po nárazu na straně spolujezdce se utrhl přední panel přívěsu a vysypalo se více než tucet přepravek.

Opice na útěku

Po všech uprchlých opicích bylo zahájeno pátrání. Jedna byla nalezena na stromě a zastřelena. Státní policie vyzvala lidi, aby po havárii makaky nechytali.

Jelikož se nejednalo o domestikovaná zvířata, nikdo nedokázal říct, jak by reagovali na člověka, který by se k nim přiblížil. Z tohoto důvodu byl každý, kdo opici najde, požádán, aby se k ní nepřibližoval, nesnažil se ji chytit, ani s ní nepřicházel do kontaktu. Kdo nějakou uviděl, měl okamžitě volat linku 911.

Kromě státní policie odchytávali opice také hasiči, kteří k jejich lokalizaci použili termovizi. S puškami v rukou hledali také vojáci. Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí poskytlo technickou pomoc.

Umístění laboratoře ani typ výzkumu, pro který byly opice určeny, nebyly jasné. Tento druh makaka se však často používá při lékařských studiích.

Takto vznikají pandemie

Policie zajistila místo činu pro ministerstvo zdravotnictví v Pensylvánii a pro Centrum pro kontrolu a prevenci v USA. Organizace PETA připomněla, že neexistuje způsob, jak zaručit, aby byly opice bez virů. Záznamy ukazují, že opice v laboratořích v USA byly nalezeny s tuberkulózou, Chagasovou chorobou a cholerou. Navíc záběry z místa havárie ukazují, že během přepravy nebyly dodrženy zásady biologické ochrany.

Opice tohoto druhu je docela drahá, cena se může vyšplhat až na 10 000 dolarů. Z důvodu podobnosti DNA s tou lidskou, po nich byla během covidové pandemie vysoká poptávka.

Zdroj: dailymail.co.uk, blesk.cz
Autor: Silvie Grulichová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články