Petr (32): Zůstal jsem uvězněný v USA, svoji rodinu teď kvůli koronaviru možná dlouho neuvidím

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 431 1
muz 431 1

Petr do redakce zaslal urgentní e-mail, ve kterém popisuje svou bezvýchodnou současnou situaci. Před několika týdny se mu konečně podařilo dostat na vysněnou brigádu do USA. O koronaviru už slyšel, ale doufal, že jeho cestování neohrozí. V USA nesledoval pozorně situaci v českém prostředí a nyní má problém se vrátit domů. Hranice jsou uzavřené a on se nemůže dostat ke své rodině.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře ze Středočeského kraje, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Když plánoval odjezd, rodina ho varovala

Na začátku roku se nebezpečný vir držel pouze v Číně a Petrova rodina o něm věděla jen z médií. Několik členů jejich rodiny si prozíravě nakoupilo zásoby potravin a také roušky a respirátory. Petr bral onemocnění na lehkou váhu a věřil, že brzy odezní. Matka s otcem ho přesvědčovali, aby svou cestu do zahraničí odložil, ale on se jí odmítal vzdát. „Byla to jedinečná šance. Stálo mě to spoustu zařizování a byl jsem rád, že to klaplo,“ vypráví.

V zahraničí měl pocit, že je situace pod kontrolou

„Do USA jsem jel dělat obsluhu do restaurace. Nebyla to žádná perfektní práce, ale dostal jsem za ni dobré peníze, a díky tomu jsem měl možnost poznat Ameriku,“ tvrdí. Petr neměl čas denně sledovat zprávy z České republiky a poslední informace mu unikly. Všiml si, že koronavirus zesílil a dostal se do dalších evropských měst. Netušil však, že má vláda v plánu omezit provoz na hranicích. „Plánoval jsem, že přiletím za svou rodinou, ale nechtěl jsem kupovat drahou letenku, tak jsem čekal, až přijde nějaká výhodná,“ tvrdí.

Místo levné letenky ho čekal šok

„Když jsem se znovu podíval na rezervační portál letecké společnosti, zaregistroval jsem výstrahu. Text mě upozorňoval na to, že v současné chvíli není možné koupit letenku, kterou požaduji,“ vypráví. Petr telefonicky kontaktoval svou rodinu, aby od nich zjistil, jaká je situace doma. Byl překvapený a v šoku, když zjistil, že se budou uzavírat hranice. Celá země měla jít do karantény a Petr začínal propadat panice. „Bál jsem se hlavně o svou rodinu. Člověk nikdy neví a já nechtěl zůstat tak daleko,“ popisuje.

Teď je stále v zahraničí a zvažuje všechny možnosti

Petr by rád nasedl na nejrychlejší spoj a dostal se domů. V současné chvíli řeší, jak to má co nejrychleji udělat. Kontaktoval linku v České republice, která mu má pomoci, a usilovně se snaží získat všechny potřebné informace, aby se mohl vrátit.

Ani jemu se nevyhnula panika a stres, které jsou s bezpečnostními opatřeními a samotným virem spojené. Je v neustálém kontaktu se svou rodinou, pozorně naslouchá každé nové informaci a modlí se, aby v USA nezůstal příliš dlouho, zatímco jeho rodina bude bojovat s pandemií.

Autorka: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články