Prokop (42): Chybí mi něha. Manželka mi říká, že se nechovám jako muž

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 46
muz 46

Čtenář Prokop zaslal do naší redakce dopis, kde se přiznává k tomu, že je jeho manželství bez lásky a dlouhodobě nefunkční. Jeho žena si ideálního partnera představuje jako silného muže s minimálním projevem citů, zatímco Prokop je pravým opakem. Když ho něco raní, tak to dá najevo, ani slzy mu nepřijdou jako známka slabošství. Kvůli tomu se se svou ženou často hádají, ona ho neustále ponižuje.

Vyrůstal jen s matkou, která ho naučila projevovat emoce

Otec rodinu opustil, když byl Prokop ještě dítě. S matkou měl velmi dobrý vztah. Učila ho, jak být empatický a pomáhat druhým lidem. Zároveň mu vždy kladla na srdce, že emoce jsou lidské a není třeba je skrývat. „Celý život jsem se jí svěřoval se svými problémy, ulevoval si v těžkých chvílích pláčem a snažil jsem se svůj občasný smutek co nejvíce ventilovat,“ líčí Prokop.

Když si našel přítelkyni, snažil se své emoce krotit

Už ve škole si všiml, že projevy emocí nejsou tak běžné, jak mu doma matka říkala. Nechápal to, protože mu slzy a smutek přišly lidské. Naučil se své pocity skrývat a ukazovat je jen těm nejbližším. Na vysoké škole si našel přítelkyni, která na začátku o jeho citových projevech nic netušila. Situace se změnila po letech manželství.

V manželství mu žena vyčítala, že se chová jako slaboch

„Moje manželka měla naopak mužský vzor v rodině. Její otec neuronil slzu ani na pohřbu své matky, podle jejích slov byl pravým mužem,“ vypráví Prokop. „Když odešel na věčnost můj milovaný pes, neudržel jsem se, k mému trápení přibyly také slzy,“ přiznává. Jeho žena však místo pochopení projevila podráždění, neustále Prokopovi připomínala, že se má chovat jako muž.

Čím více ho ponižovala, tím citlivějším byl

„Narážky mojí ženy neutichaly, místo toho si ze mě začínala dělat srandu před svými kamarádkami,“ říká. Jejich vztah vnímal Prokop jako soužití, kde si mohou důvěřovat, ale po této zkušenosti se začal hroutit. Citové výlevy byly na denním pořádku, místo něhy se Prokopovi dostalo jen dalších výčitek.

Už svou ženu nemiluje

Prokop vždy vztahy intenzivně prožíval stejně jako každou situaci a zážitek ve svém životě. Manželka v jeho očích ztratila cenu, když se rozhodla, že ho začne měnit ke svému obrazu. Teď hledá způsob, jak od ní odejít a najít si někoho, s kým se nebude bát mluvit o svých problémech a ventilovat všechny pocity. „Vím, že to ženu raní, ale nemohu jinak. Nejsem takový, jakého by mě chtěla,“ říká rozhodně.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autorka: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články