Manželka se nezajímá o jeho práci. Bořek (30) chce někoho, kdo mu bude naslouchat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz
muz

Na naši redakci se v minulých dnech obrátil Bořek, aby se svěřil s trápením, které mu způsobuje jeho žena Eliška. Po vysoké škole se snažil dělat kariéru v oboru, který ho baví, a měl pocit, že je v něm opravdu dobrý. Vždy, když se pokusí o své práci mluvit doma, manželka jej neposlouchá a on se cítí nedoceněný. Přál by si, aby Eliška alespoň jednou projevila snahu mu naslouchat a pochopila, co pro něj jeho práce znamená.

Studoval filozofii a všichni se mu smáli

Bořkova rodina nepodporovala jeho zájem o filozofii, který projevoval už na gymnáziu. Jeho knihovna se prohýbala pod tíhou knih klasických autorů a on hltal každé jejich slovo. Na vysokou školu se dostal bez obtíží a konečně se mohl věnovat svému vysněnému koníčku. „Kamarádi na mě vždy nechápavě hleděli, když jsem jim popsal, co vlastně studuji. Nechápali, jak filozofii uplatním ve svém životě,“ popisuje Bořek.

Začal se věnovat vědecké činnosti

Humanitní obory, zejména filozofie, jsou skutečně známé tím, že po absolventech není tak vysoká poptávka. Bořek ale tuto skutečnost jako jeden z mála dokázal vyvrátit a uchytil se na skvělém místě. V jeho zaměření je spousta nevyřešených otázek, na které se snaží hledat odpověď pomocí odborné literatury. Začal cestovat, objevovat poklady světových knihoven, a nakonec dokázal psát i vlastní odborné knihy, které si našly čtenáře.

Poznatky ze své práce chce sdílet s manželkou, ta ho ale odmítá

„Někdy se stává, že objevím něco mimořádného nebo dostanu skvělý nápad na knihu a chci se o tu myšlenku podělit se ženou, ta mě ale většinou ignoruje, když přijde řeč na moji práci,“ líčí zklamaně. Bořek netuší, kde je chyba. Napadlo ho už, že jeho žena jednoduše nerozumí tomu, co jí vypráví, jelikož sama v oboru nemá dostatečné vzdělání. „Někdy mi říká, že na její vkus vedu příliš intelektuální řeči. Můj obor jí přijde zbytečný, stejně jako zbytku mojí rodiny,“ tvrdí.

Bořek se sám sebe ptá, jestli je v manželství spokojený

„Moje žena se dokáže perfektně postarat o domácnost, ale něco jí pořád chybí,“ vysvětluje důrazně. Bořek by si přál, aby se méně dívala na televizi a více četla knihy. Pak by spolu mohli na úrovni konverzovat o různých tématech, kterým se v práci věnuje.

Sám se o zaměstnání své ženy také aktivně zajímá. „Moje manželka je prodavačka a běžně si ráda ulevuje tím, že doma vypráví, jak měla v práci těžký den,“ říká Bořek. Přál by si, aby mu manželka jeho snahu vrátila nebo alespoň na moment předstírala, že ji Bořkova slova zajímají.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autorka: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články