Filip (54) byl celé mládí odstrčený. Na střední se chytl špatné party a dodnes toho lituje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
MUZ 20
MUZ 20

Filipa spolužáci odstrkovali už na základní škole. Outsiderem byl také na učilišti, kde si kvůli svému strachu nedokázal najít kamarády. Okolí ho vnímalo jako tichého a nudného hocha, který nemá žádné zájmy. Vše se ale změnilo v posledním ročníku na učilišti, kdy Filip poznal partu, která ho přijala mezi sebe. Dnes si uvědomuje, že šlo o pochybné existence, ale byl rád, že měl přátele, jak líčí ve svém e-mailu.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře z Frýdku-Místku, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Spolužáci ho neměli rádi a říkali, že je chudý

„Problém s kamarády jsem měl už na základní škole,“ vypráví Filip. Spolužáci se mu posmívali a šikanovali ho, protože byl jiný. Jeho rodiče nebyli schopní se o něj postarat, a proto bydlel u babičky.

Nosil starší oblečení, které ale bylo vždy čisté. Děti si ho v partě vybraly jako oběť, urážely ho, šikanovaly a posmívaly se mu. Proto se Filip stáhl, seděl na konci třídy v poslední lavici a snažil se stát neviditelným.

Na střední škole měl strach navazovat kontakt

„I když mě na učilišti nikdo neznal a mohl jsem začít s čistým štítem, měl jsem v sobě blok,“ tvrdí Filip. Bál se kohokoli oslovit, aby se situace nedostala na stejné místo jako na základní škole. Raději tiše sledoval, jak si spolužáci o přestávce povídají a baví se společnými zážitky. Časem se neuměl začlenit a až do posledního ročníku mu zůstalo místo v zadní lavici. Někteří spolužáci si ani nevšimli, že je ve škole a odpoledne na něj překvapeně zírali.

S novou partou se potkal náhodou

Když jako každý den po výuce čekal na odpolední spoj, na zastávce spolu s ním stála parta kluků. Všichni kouřili, smáli se a halekali. „Díval jsem se jinam, aby je nenapadlo mě otravovat, ale nepomohlo to,“ popisuje.
Parta si Filipa všimla, ale místo toto, aby ho kluci zesměšňovali, nabídli mu cigaretu. Filip ji v rozpacích přijal a chvíli nato se začali bavit. „Poprvé jsem cítil, že mám kamarády a bylo to fajn,“ líčí. Zamířil s nimi do hospody. Netrvalo to dlouho a vzali ho mezi sebe. O své minulosti mlčel a chlapci tak nic netušili.

Začali ho stahovat na dno

Když byl Filip bez kamarádů, věnoval se poctivě studiu a babička, která se o něj starala, z něj měla radost. Ve chvíli, kdy se chytil party, začal kouřit, mluvit vulgárně, chovat se arogantně a flákat školu. Cítil se mezi svými přáteli dobře a nechtěl o ně přijít, takže do budování vztahu dával vše.

Roky utíkaly, parta se postupně rozpadala a Filip si všiml, že o všechno přišel. „Najednou jsem je nezajímal, babička byla zklamaná a já neměl hotové ani vyučení,“ stěžuje si. Dodnes lituje toho, že své mládí promrhal se špatnými lidmi, ale uvědomuje si, že čas už nevrátí.

Autorka: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články