Emil (39): Nechal jsem propadnout svého žáka. Mstí se mi za něj celá třída

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ucitel
ucitel

Čtenář Emil je učitelem na střední škole. V poslední době zažívá těžké časy se třídou, jež mu byla svěřena. Do naší redakce zaslal e-mail, kde si stěžuje na chování svých žáků. Problém měl zejména s jedním z nich, a to s Tadeášem. Každý týden s ním řešil neomluvenou absenci, chybné testy a neochotu navštěvovat doučování. Nechal Tadeáše propadnout, ale od té doby se ve škole necítí dobře.

Emil měl s Tadeášem dlouho trpělivost

„Než přistoupím k propadnutí svého žáka, snažím se s ním situaci řešit a nabídnout mu možnost, jak své výsledky zlepšit,“ přiznává Emil. Na začátku roku si všiml, že má Tadeáš problémy v matematice, postupem času přibylo mnoho dalších předmětů, které nezvládal.

Nabídl tedy svému žákovi doučování, doporučoval mu knihy, ze kterých se mohl vzdělávat doma, a vymýšlel pro něj úkoly navíc, které by mu mohly zlepšit známku. Jeho snahy však byly marné, protože se mu Tadeáš smál do obličeje, byl si totiž jistý, že ho třídní propadnout nenechá.

Nakonec ho nechal opakovat ročník

Tadeášovo sebevědomí stoupalo a známky se zhoršovaly. Vyrušoval v hodině, skákal třídnímu do řeči a nenosil omluvenky. Emil už neměl sílu a chuť Tadeášovi pomáhat, a tak se rozhodl, že zakročí rázně a nechá ho propadnout. Při předávání vysvědčení ale přišla scéna, kterou nikdo nečekal. „Tadeáš se mnou mluvil drze a vulgárně. Chtěl jsem ho uklidnit, ale celá třída se ho zastávala. Cítil jsem se nepříjemně,“ tvrdí.

Dnes Emila celá třída trápí

„Od vysvědčení mě žáci považují za zrádce. Důvěra, která mezi námi byla, je pryč a já už s nimi nikdy nebudu mít vztah jako dřív,“ dodává. Emil se teď strachuje celé vyučování, protože mu třída dělá naschvály. Ze začátku jen nikdo nechtěl v hodině spolupracovat, později se hromadně domlouvali, jak Emilovi zavařit. Natírali mu lavici lepidlem, do křesla dávali špendlíky, stejně tak do houby na tabuli.

Poznámky ani špatné známky nepomáhají

Emil se už mnohokrát snažil najít viníka, ale celá třída drží pohromadě. Nikdy se nepřiznají, nepomáhá ani hromadné udělování poznámek nebo rozdávání špatných známek. „Začínám uvažovat o tom, že svou práci ukončím a půjdu vydělávat jinam.

Někam, kde nejsou puberťáci. Budu mít klid,“ tvrdí učitel. Emil se vyzná v IT, proto se domnívá, že nebude problém najít práci. Občas se přistihne při tom, jak se pozastaví nad inzerátem na internetu, ale pak si uvědomí, že učení bylo vždy jeho snem. Nechce přijít o svá vydřená léta jen kvůli třídě, která ho stejně příští rok opustí, a on dostane nové žáky.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře z Pardubic, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autorka: Tereza Hotovcová

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články