Dominik (45): Přítelkyně se svěřila rodičům o našich intimních problémech

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
muz 454 2
muz 454 2

Dominik žije s Anežkou teprve rok. Ona je rozvedená matka dvou dětí, on před několika lety zažil rozchod a trvalo mu dlouho, než našel někoho, do koho se opět zamiloval. Netušil ale, co se dozví, když potká Anežčiny rodiče.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

„Anežka má dvě děti. Kluky ve věku sedmi a devíti let. Stará se o ně střídavě se svým bývalým mužem. Mně kluci přirostli k srdci a snažím se jim dělat dobrého tátu,“ říká Dominik. „Věřím, že by tenhle vztah mohl skutečně vyjít, ale zjistil jsem, že moje přítelkyně je v některých ohledech až příliš upřímná. Hlavně když mluví se svými rodiči.“

Jsme spolu rok. Konečně se rozhodla nás představit

„Moji rodiče už nežijí. Kdyby ano, dávno by o Anežce věděli. Ona o mně sice prý matce s otcem vyprávěla, otálela ale se společnou večeří. Kdo ví proč. Každopádně před týdnem je konečně pozvala na večeři. Chtěl jsem udělat dobrý dojem. Ale ona se rozhodla to vyřešit po svém,“ vypráví Dominik.

„Večeři jsme uvařili společně. Připravili jsme všechno tak, aby to bylo dokonalé. Děti byly zrovna u otce. Anežka se opravdu snažila a já měl pocit, že chce, aby mě její rodiče měli rádi. Jenomže jsem netušil, s čím vším je schopná se svěřovat.“

Dominik říká, že poslední dobou mají s Anežkou jisté postelové problémy. „Nechce se mi to moc rozvíjet, zkrátka jí v jistých ohledech nestačím, protože je poměrně náruživá. Ale spolu jsme si to ujasnili a pracujeme na tom, aby se to zlepšilo,“ vysvětluje.

Řekla jim úplně všechno. Červenal jsem se a nevěděl, co říci

Společně strávený čas začal podle Dominika slibně. „Rodiče byli zábavní, smáli se každému mému vtipu, což mi lichotilo. Také nám pochválili jídlo, Anežčin otec sdílel nadšení pro mé řezbářské umění, kterým zdobím dům. Jenomže pak přišel na řadu ten rozhovor…“

Anežčina matka se zajímala, zda ve vztahu funguje vše tak, jak má. „Ptala se, jaké mám vyhlídky do budoucna, jestli se o Anežku postarám. Chtěl jsem mluvit, ale moje drahá místo toho prohlásila, že jsem dokonalý a ve všem budeme spolu šťastní. Tedy až na jedno,“ vykládá Dominik.

Tehdy se totiž Anežka vlastním rodičům začala svěřovat s tím, že milování s Dominikem není úplně dokonalé. „Vyprávěla jim detaily, které bych neřekl ani nejlepšímu kamarádovi. A já si připadal trapně, protože její sedmdesátiletí rodiče zaujatě poslouchali.“

Matka podle Dominika dokonce dala Anežce pár rad a i jemu zkoušela napovědět nějaké bylinky, které by zlepšily jeho výdrž.

„Styděl jsem se, a tak jsem jenom poděkoval. Když pak večer rodiče odešli, ptal jsem se Anežky, co to mělo znamenat. Řekla mi jen, že jsem zbytečně stydlivý.“

Dominik celou noc nespal a přemýšlel, co všechno o jejich intimním životě Anežka rodině řekla. „Je to divné. Je pravda, že asi o nic nejde, ale copak se ani trochu nestyděla? Vždyť vyprávěla matce i otci podrobnosti, které nepotřebovali znát. A ani jeden při tom nehnul brvou. Jako kdyby to bylo téma běžného rozhovoru mezi dcerou a rodiči…“

Dominik je odhodlaný smířit se s tím, jak dobrý vztah Anežka s rodinou má. „Nikdo mě nesoudil, naopak mě skoro politovali. A tak jsem asi udělal dobrý dojem i přesto, že nejsem dokonalý,“ říká závěrem.

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Každá rodina má svůj specifický způsob toho, jak funguje a komunikuje. A to, co někomu zvnějšku může připadat jako podivné – a možná i ve srovnání s „klasickým” stylem komunikace podivné doopravdy je, může být v takové rodině naprosto běžné. Je tedy jen na nás, zda se s tím dokážeme smířit nebo co bychom s takovou situací chtěli dělat.

Celou záležitost by bylo asi vhodné co nejotevřeněji prodiskutovat se svým partnerem či partnerkou. Dominik toho může mít v současné situaci tzv. „plnou hlavu” a potřebuje nějaké vysvětlení či ujištění. Bylo by tedy vhodné zajímat se více o otevřený způsob komunikace mezi Anežkou a jejími rodiči. Komunikovali tak mezi sebou vždy? Odkdy je to v jejich rodině zvykem? Má to nějaký důvod a jestli ano, jaký? Týká se to jen komunikace s rodiči nebo do toho spadá i sféra známých, přátel či kohokoliv?

To vše může leccos napovědět o tom, proč není intimita v jejich komunikaci takovým tabu, kterým obvykle bývá. Následně záleží na Dominikovi, zda se bude snažit vytyčit určité hranice, díky kterým se bude cítit pohodlněji, nebo zda to vše beze změny přijme.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články