Daniel (46): Synovi diagnostikovali vážnou nemoc. Uzavřel se do sebe a naši pomoc odmítá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zoufaly muz
zoufaly muz

Nějakou dobu si stěžoval, že mu není zrovna dobře. S manželkou jsme to přisuzovali jeho divokému stylu života, za který jsme ho opakovaně kárali. Když nám poté sdělil pravdu, život se nám obrátil naruby.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Od syna Tadeáše jsme už nějakou dobu slýchávali, že se necítí zrovna ve své kůži. Stěžoval si na nepřekonatelnou únavu a bolesti v podbřišku či nevolnost. Já i žena jsme si mysleli, že jsou za tím divoké večírky, kterých se pravidelně účastnil.

Kárali jsme ho za styl jeho života

Tadeáš začátkem letošního roku oslavil své dvacáté narozeniny a asi jako každý v tomto věku si usmyslel, že už pobral všechnu moudrost světa.

Choval se nerozvážně. Každý víkend byl někde na večírku, holdoval alkoholu, kouřil a věděli jsme, že experimentuje i s dalšími omamnými látkami. S ženou jsme ho proto za jeho životní styl často kárali. Zbytečně.

Stěžoval si na únavu, nevolnost a bolesti břicha

Když si syn začal opakovaně stěžovat, že ho pobolívá břicho, nemůže se zbavit únavy a trápí ho nevolnost, já i manželka jsme byli přesvědčeni, že ho dohnaly všechny ty večírky a neřesti, kterým se nebránil.

Jeho problémy neustávaly, radili jsme mu proto, aby navštívil lékaře. To odmítal. Byl značně dotčený, že si myslíme, že všechny problémy pramení jen z večírků, na které docházel.

Když nám řekl pravdu, byli jsme v šoku

Až po několika týdnech stále se ozývajících problémů syn konečně dostal rozum a zašel ke svému lékaři. Myslel jsem si, že mu neřekne nic vážného. Pořád jsem byl přesvědčen, že za tím stojí nerozvážné mládí, alkohol a jiné neřesti.

Za několik dní nám syn sdělil pravdu, která mě i moji ženu naprosto šokovala. Vyčítal jsem si, že jsem jeho zdravotní potíže sváděl na večírky s kamarády. Toto bylo daleko vážnější.

Od té doby nekomunikuje. Uzavřel se do sebe

Už je to pár měsíců, co víme, že syn Tadeáš trpí Crohnovou chorobou. Jde o autoimunitní onemocnění, při kterém organismus napadá své vlastní buňky. Imunitní systém tak v podstatě likviduje sám sebe.

Syn je od té doby uzavřený do sebe, nekomunikuje s námi. Musel podstoupit řadu vyšetření, které Crohnovu nemoc potvrdily, to znamenalo naprostý zvrat v jeho dosavadním životě.

Chceme mu pomoci. On ale naši pomoc odmítá

Já i žena jsme synovi samozřejmě nabízeli pomoc. O Crohnově chorobě jsme si toho hodně přečetli a víme, že to není legrace. Syn musí dodržovat dietu, musel se také vzdát svých neřestí.

Tadeáš ale naši pomoc odmítá. Svůj zdravotní stav si uvědomuje a moc dobře ví, že ho nečeká nic lehkého. Je mi jasné, že je nešťastný, ačkoli se před námi snaží tvářit jako drsňák. Rád bych mu pomohl, ale momentálně nevím jak.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články