Hannibal, Soumrak dne, Červený drak, Dva papežové, Thor: Ragnarock, ale hlavně Mlčení jehňátek. Výčet filmů sira Anthonyho Hopkinse je opravdu dlouhý. Kanibal Hannibal Lecter je ale jeho nejzásadnější rolí, za kterou si došel i pro prestižního Oscara.
Kritika po filmu Mlčení jehňátek byla nadšená a dokazuje to i fakt, že na Česko-Slovenské filmové databázi se řadí na sedmnácté místo nejlepších filmů.
Pro Oscara si došel jak perfektní Anthony Hopkins, tak Jodie Foster, která si zahrála agentku FBI Clarice Starling. Cenných sošek snímek posbíral pět, včetně ocenění za nejlepší film.
Schopnost vžít se do postavy
Výjimečný herec v rolích tajemných postav a nesnadný partner pro režiséry a ženy. To je herec Anthony Hopkins, který už stihl být introvertním dítětem, depresivním alkoholikem, ctižádostivým umělcem a uznávaným divadelním i filmovým hercem, který si rád vybírá výjimečné a často záporné role.
Herec je známý svojí zvláštní schopností vžít se do temné postavy a udělat ji ještě temnější. Pracovat a žít s ním ale často není vůbec jednoduché.
V devadesátých letech se herec vrátil z Velké Británie zpátky do USA. Za sebou měl několik rolí, ale žádná nebyla zlomová. Ta přišla až s postavou bývalého vynikajícího psychiatra odsouzeného na doživotí za sérii brutálních vražd a kanibalismus – Hannibala Lectera. Pro režiséra Jonathana Demma přitom nebyl jedinou volbou.
Ostatní roli odmítli
John Hurt, Robert Duvall, Jeremy Irons, Jack Nicholson a Robert De Niro. Ti všichni si zřejmě rvou vlasy, protože roli odmítli. Pro roli Lectera se nakonec režisér rozhodoval mezi dvěma jmény – Sean Connery a Anthony Hopkins.
Connery byl komerčnější volbou, Hopkins rozumnější. S jednou věcí ale režisér nepočítal. Sean Connery postavu hrát nechtěl. Volba tak padla na Hopkinse.
Všichni herci se na své role připravovali opravdu důkladně. Hopkins studoval známé zabijáky, z nichž třeba Charles Manson jej naučil nemrkat. Herec tak ve filmu ani jednou nemrkne.
Kromě toho navštěvoval vězení a soudní procesy. Byl o on, kdo přišel s nápadem ohledně bílého oblečení Dr. Lectera.
Tento model měl lidem připomínat zubaře či jiné podobné profese. Na první pohled mělo toto oblečení vyvolat strach, respekt či antipatii.
Hra s hlasem
Hopkins se do role vžil opravdu naplno. Když se natáčelo první setkání agentky v roli Jodie Foster s Dr. Lecterem, kdy ji zaskočí parodováním jejího jižanského přízvuku, herečka svůj údiv vůbec nehrála.
Osobní útok herce na její mluvu totiž na place nikdo nečekal. Právě hlas Lectera byl pro něj výzvou.
Pro jeho stylizaci si herec mnohé propůjčil z počítače HALa z filmu 2001: Vesmírná odysea. Herec hlas nakombinoval z hlasů Trumana Capota a Katharine Hepburn.
Specifický zvuk, který postava Lectera vydává, vymyslel on sám a režisérovi na konci už pěkně lezl na nervy.
Pro přeměnu v Hannibala se herec inspiroval také zvířaty, a to hlavně hady, krokodýly a tarantulemi.
Za šestnáct minut pro Oscara
Přestože se herec na plátně objevil jen šestnáct minut, hrdě si nakráčel pro Oscara. Jde o vůbec nejkratší dobu, za kterou kdy byla udělena tato cenná soška za hlavní roli.
Herec sám je na svou postavu náležitě pyšný a o pár let později se k ní vrátil ve filmech Hannibal a Červený drak.
Nikoho asi nepřekvapí, že film Mlčení jehňátek je i dnes velmi populární a z obou hlavních představitelů udělal hvězdy. Hannibal Lecter byl v roce 2003 zvolen Americkým filmovým institutem za největšího zloducha ve filmové historii. To ukazuje, jak skvěle jej Anthony Hopkins zahrál.
Autor: Barbora Turková