Přehnaně čistotný detektiv Monk už fobiemi netrpí. Po 18 letech je k nepoznání a jeho tvář zdobí huňatý plnovous

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Monk
Zdroj: Profimedia

Stáří se u každého projevuje jinak. Americký herec s arabskými kořeny Tony Shalhoub sice lehce prošedivěl, ale že mu táhne na sedmdesát, by asi nikdo netipoval.

Ačkoliv se bál, že kvůli svému původu bude dostávat především role teroristů, proslavil ho obsedantně kompulzivní detektiv Adrian Monk.

Narodil se v americkém Wisconsinu, ale jeho rodiče mají oba původ v exotickém Libanonu. Není se tedy čemu divit, že Tony je druhý nejmladší z deseti sourozenců.

V rodině se mluvilo výhradně arabsky. S herectvím se poprvé seznámil díky starší sestře ve škole. Chytlo ho natolik, že nakonec vystudoval drama na prestižní univerzitě Yale.

Začínal v divadle

Ihned po promoci nastoupil do divadla v Massachusetts a po pár letech se přesunul na Broadway do New Yorku, kde si vysloužil první nominaci na divadelní cenu Tony a také se potkal se svou manželkou Brooke Adams.

První filmovou roli ztvárnil ve snímku Velitelkou v pekle. Poté se začal pravidelně objevovat ve filmech i v seriálech, převážně ve vedlejších rolích.

Film Barton Fink z roku 1991 byl nominovaný na Oscara ve třech kategoriích, ale ani jednu nakonec neproměnil. Za zmínku stojí ještě Addamsova rodina 2 nebo Muži v černém.

Zdroj: DFree / Shutterstock.com

Úspěch přišel až se seriálem

Situace se změnila po přelomu tisíciletí, kdy byl obsazen do role obsesivního detektiva Monka trpícího více než třemi stovkami fobií.

Nejdřív roli odmítl, protože se mu zdála hodně komplikovaná, ale nakonec ji přijal a bylo to velmi dobré rozhodnutí. Seriál si totiž našel fanoušky po celém světě a Tony za roli získal Zlatý glóbus.

Nadále se věnuje divadlu a svůj hlas propůjčil i animovaným postavičkám. Nejznámější je Fiat Luigi z úspěšné série Auta.

Když se v roce 1992 oženil s Brooke Adams, měla herečka v péči adoptovanou tříletou dceru Josie Lynn.

Osvojil si ji také Tony a společně pak adoptovali další holčičku Sophii.

S manželkou žije v harmonickém manželství dodnes. Ačkoliv už herec oslavil sedmašedesáté narozeniny a lehce prošedivěl, jeho exotickému vzhledu to neuškodilo a vypadá pořád perfektně.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články