Venkman z Krotitelé duchů byl zatčen. Z tmavovlasého sympaťáka se po 36 letech stal prošedivělý důchodce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Venkman krotitele duchu
Zdroj: Profimedia

Elán čerstvému jubilantovi a známému americkému komikovi rozhodně neubývá. Stále září na filmových plátnech. Talentovaný Bill Murray měl sice bouřlivé mládí, ale vypracoval se ke skvělé kariéře a pořád vypadá k světu.

Narodil se v roce 1950 v americkém státě Illinois do početné rodiny. Byl pátý v pořadí z celkového počtu devíti dětí.

Maminka pracovala na poště a otec prodával řezivo. Jako dítě Bill rád četl a na studia si přivydělával brigádou na golfovém hřišti, kde se staral o hole a zavazadla hráčů.

Během studií také stihl účinkovat v kapele Dutch Masters a hrát divadlo. Herectví měli v krvi i jeho sourozenci.

S bratrem Brianem byl členem komediální skupiny Second City. Na vysokou se dostal do Denveru, ale brzy přestal studia zvládat a vrátil se zpět domů.

Ke dvacetinám si dal krásný dárek – policie ho zatkla na letišti, když se snažil propašovat čtyři a půl kila konopí.

Z problémového studenta nadějným hercem

V roce 1974 se přestěhoval do New Yorku a začal pracovat jako moderátor v rádiu. O rok později se objevil poprvé v televizi v zábavném pořadu Saturday Night Live a propůjčil svůj hlas Tarzanovi v animovaném snímku Shame of the Jungle.

Zdroj: Catherine Slipchenko / Shutterstock.com

Jednou z prvních filmových rolí byl svérázný táborový vedoucí Tripper v kanadské komedii Nemotorové. Režíroval ho rodák z Komárna Ivan Reitman, který později Billa obsadil do známé komedie Krotitelé duchů, kde herec předvedl svůj komediální talent.

Komediální talent má v krvi

Devadesát procent všech dialogů postavy Petera Venkmana byla jeho improvizace. Zajímavostí je, že ve filmu původně pouze zaskakoval za Johna Belushiho.

Film se stal trhákem a později byl také prvním filmem, který vysílala první česká soukromá televizní stanice Nova.

Poté se pravidelně objevoval v komediích. Můžete si ho pamatovat jako moderátora předpovědi počasí z komedie Na Hromnice o den více nebo jako Bosleyho z Charlieho andílků. Skvěle se předvedl také v dramatu Ztraceno v překladu, za kterou získal Zlatý glóbus.

Aktivní důchodce

Na svém kontě má řadu dalších úspěšných rolí, svůj hlas propůjčil také filmovému zrzavému kocourovi Garfieldovi a svět s napětím očekává další pokračování filmu Krotitelé duchů, ve kterém by se měl objevit.

Za svůj život se stihl dvakrát oženit a zplodit celkem šest dětí. Je ale také známý proutník, a proto mu ani jedno manželství nevydrželo.

Z tmavovlasého sympaťáka se letos stal prošedivělý sedmdesátník, ale kromě změny barvy vlasů a pár vrásek ve tváři se téměř nezměnil a do důchodu se rozhodně nechystá.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články