Dvanáct rozhněvaných mužů: Henryho Fondu sedřeli až na kost. Nakonec mu zbyla jen nenávist a oči pro pláč

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dvanact rozhnevanych muzu
Dvanact rozhnevanych muzu

Dramatický příběh Dvanáct rozhněvaných mužů měl být původně natočen jako televizní film, což ovlivnilo celkové vyznění, ale i přesto byl v roce 1957 poměrně revolučním. Jednoho z porotců si zahrál i Čech Jiří Voskovec.

A byl to právě Jiří Voskovec, který se poprvé objevil v televizní verzi z roku 1954. Společně s Josephem Sweeneym to byli jediní dva herci, které diváci mohli vidět i ve filmové verzi Dvanácti rozhněvaných mužů.

Dramatický příběh, který trvá devadesát minut, se celý odehrává v uzavřené soudní místnosti.

Dvanáct porotců má jednomyslně rozhodnout o vině, či nevině mladého muže, který je obviněn z vraždy. Porotci jsou průměrní lidé s obyčejnými zaměstnáními a koníčky. Jedenáct mužů hlasuje pro vinu, ale osmý muž, architekt Davis, je proti.

V příběhu nejde o to, zda je obžalovaný vinen, či nevinen, ale spíše o možnost hájit své názory, o pochybnostech a zodpovědnosti za vlastní slova.

V roce 1957 předběhl svou dobu a hleděl daleko dopředu. Tvůrci vytvořili dramatické prvky v jedné jediné místnosti. Snímek se stal odrazem uspěchané civilizace.

Fonda se na sebe nechtěl dívat

Zkoušky na film byly velmi náročné a na svou dobu i velmi dlouhé. Trvaly čtrnáct dní, proto na samotné natáčení zbylo jen dvacet jedna dní.

I přesto dokázal režisér Sidney Lumet vytvořit skvělý snímek, který byl právem nominován na tři Oscary. Ve všech kategoriích jej ale porazil velkolepý film Most přes řeku Kwai od Davida Leana.

Produkce se ujal slavný Henry Fonda, který si jednoho z porotců i zahrál. Později byl dotazován, zda mu nevadilo zastávat dvě náročné funkce. Sám přiznal, že z toho byl znechucen a už si to nikdy nezopakuje.

Herec se na sebe odmítal dívat na plátně, proto snímek nesledoval v projekční místnosti. Být tam ale musel. Když vyšel ven, režisérovi řekl, že je to velkolepé.

Porotci byli označováni jen číslem

Všichni porotci jsou označováni číslem. Jen v závěru je představen porotce číslo osm Davis, kterého hrál zmiňovaný Henry Fonda, a porotce číslo devět McCardle, kterého hrál Joseph Sweeney. V roce 2012 zemřel poslední herec z tohoto filmu, porotce číslo pět. Byl to Jack Klugman.

Po představení porotce číslo deset, což je porotce chudých, se k němu každý otočí zády a porotce číslo čtyři mu řekne, aby si sednul dál a už nemluvil. Po zbytek filmu tak tento porotce nepromluví, a když je vybízen, aby se vyjádřil, jen potřese hlavou, ale neodpoví.

Přestože jen dva z porotců byli známi jménem, víme, jaká povolání všichni vykonávali. Třeba jednička byl fotbalový trenér, šestka malíř, sedmička prodavač a jedenáctka hodinář.

Zajímavostí je, že ve filmu se v hlavních rolích neobjevuje žádná žena. V komparzu je jediná – Faith Hubley.

Fonda za něj nedostal zaplaceno

Jak už to tak bývá, film se největšího úspěchu dočkal až později. Přestože rozpočet byl pouze 350 tisíc dolarů a film se dočkal pozitivních kritik, jeho výdělek nebyl velký.

I proto za něj Henry Fonda nedostal nikdy zaplaceno. Přitom je tento snímek považován za jeden ze tří nejlepších, ve kterých hrál.

Dalším důkazem toho, že se jedná o kvalitní dílo, je fakt, že jej doporučila sama manželka amerického prezidenta Franklina Roosevelta Elizabeth Roosevelt. Americký filmový institut jej v roce 2007 vyhlásil jako osmdesátý sedmý nejlepší film všech dob.

V Česko-Slovenské filmové databázi se dočkal ještě lepšího hodnocení. Zde je považován za devátý nejlepší film.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články