Vojtěch (51): Celý život trpím na noční můry. Partnerka už to nezvládá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz sny
muz sny

O tom, jak mohou noční můry narušit klidné soužití, ví své i čtenář Vojtěch, který se svěřil naší redakci. Zlé sny ho trápí vždy, když musí čelit stresu nebo když zažívá nějaké trápení. V minulých dnech mu zemřela matka a jeho stav se rapidně zhoršil. Vojtěchova partnerka dlouho snášela jeho křik ze spaní, kopání a další hrůzy, které doprovázejí noční děsy, teď už to ale nezvládá.

Noční můry se objevily už v dětství

„Když jsem byl v předškolním věku, matka mě vodila do školky. Zanedlouho mě začala vyzvedávat dříve, protože vždy, když jsem usnul, křičel jsem ze spaní a budil ostatní děti,“ vypráví Vojtěch o počátcích svého trápení. Jeho rodina nejprve zkoušela do pravidelného programu zařadit nějaký sport, aby byl Vojtěch unavený a lépe se mu spalo. Žádná ze zkoušených metod nepomohla, a tak se později vydal k psychologovi.

Začal sledovat, kdy se zlé sny opakují častěji, a kdy naopak odeznívají

„Psycholog mě navedl na správnou cestu. Pan doktor nejprve chtěl, abych si pečlivě zapisoval vše, co se mi zdá, a vedl si podrobný deník,“ tvrdí. „Díky tomu jsem mohl porovnávat jednotlivé dny a došel jsem k závěru, že se zlé sny vracejí ve chvíli, kdy jsem pracovně vytížen nebo se hádám s rodinou,“ dodává.

Hlavním důvodem zlých snů byl stres v práci

Roky přibývaly a úkoly ve Vojtěchově práci taktéž. Uvědomoval si, že má spousty mladších, aktivních kolegů, a začal se strachovat o svou pozici. Nechtěl, aby ho někdo nahradil, a bál se, že snad bude ve svém věku hledat nové místo. „Stresu jsem se nemohl ubránit.

Myšlenky mě strašily doma, v práci, a dokonce i při spánku,“ přiznává. „Ve svých snech jsem obvykle skončil sám, všichni mě opustili. S oroseným čelem jsem se s křikem budil, když se mi zdálo o tom, jak mám bolestivé zranění a není nikdo, kdo by mi pomohl,“ popisuje vyděšeně Vojtěch.

Vojtěchově ženě došla trpělivost, když se budil několikrát za noc

„Moje žena mě často v noci uklidňovala. Přišel ale den, kdy mi řekla, že toho má dost,“ tvrdí zklamaně. Vojtěchova manželka měla s jeho nočními scénami skutečně spoustu trpělivosti. Noční můry přicházely několikrát do týdne a ona se je snažila mírnit bylinkovými čaji.

Když se však Vojtěchův stres začal stupňovat a zlé sny přicházely i několikrát za noc, přestala být ochotná, a naopak svému muži začala jeho chování vyčítat. „Tvrdila mi, že se nikdy nevyspí. Věděl jsem, že má pravdu, ale nedokázal jsem to zastavit,“ vysvětluje Vojtěch situaci ve vztahu.

Teď mají oddělené ložnice

Aby Vojtěch udržel své manželství, museli se ženou začít spát odděleně. Jeho partnerce se opět vrátil úsměv na tvář, Vojtěch ale stále trpí. Vyzkoušel už všechny možné metody, ale svých nočních utrpení se stále nemůže zbavit.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autorka: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články