Vojtěch (40): Našel jsem na ulici peněženku. Váhal jsem, zda jít na policii. Nakonec jsem se rozhodl správně

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 30 1
muz 30 1

Najít peněženku s větším obsahem peněz je vždycky velké pokušení, které odhalí náš charakter. Zatímco někdo by o takovém nálezu mlčel a užíval si, co v peněžence objevil, další by bez váhání zamířil rovnou na policii, kde by nález poctivě odevzdal.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Vojtěch našel ztracenou peněženku, na kterou natrefil na prázdné ulici, když se večer vracel z odpolední směny domů. I on váhal, jak se má zachovat.

Cestu z práce mi zpříjemnil zajímavý nález

Vojtěch měl zrovna odpolední směnu. Ta končí v deset hodin večer, kdy již na malém městě zpravidla nepotkáte živou duši.

„Vracel jsem se domů, ulice byly prázdné, a jelikož to mám do práce jen pár minut, chodím pěšky,“ vysvětluje Vojtěch. „Najednou vidím, že na zemi něco leží. Byla to peněženka, pěkně naducaná,“ popisuje svůj nález.

Vojtěch se ve svém e-mailu naprosto upřímně přiznal, že peněženku zvědavě otevřel a byl v šoku z toho, co v ní našel.

Tolik peněz pohromadě jsem snad ještě neviděl

„Snad každý by se v takové situaci podíval, co v té peněžence je,“ obhajuje Vojtěch sám sebe. „Když jsem viděl tu kupu peněz, skoro jsem přestal dýchat. Tolik hotovosti jsem pohromadě snad ještě neviděl,“ přiznává.

Peněženka skrývala velký obnos, ovšem doklady žádné. Vojtěch tedy cizí peněženku strčil do kapsy a vydal se domů.

„Těch pár minut, co to mám z práce domů, jsem přemýšlel, co mám dělat,“ popisuje okamžiky, kdy si v kapse nesl peněženku plnou peněz. Ta však nebyla jeho.

Manželka mě nabádala, abych šel na policii. Já váhal

Na Vojtěcha doma čekala jeho žena, která ihned poté, co se jí manžel svěřil se svým bohatým nálezem, na svého muže apelovala, aby šel na policii.

„Manželka mi hned říkala, ať to jdu vrátit, že mi to nepatří a mohly by z toho být problémy,“ píše Vojtěch. „Já váhal, ty peníze by se nám hodily,“ netají se.

Nakonec ale dal na naléhání své ženy a ještě toho večera odešel na policejní stanici, kde peněženku i s celým obsahem poctivě odevzdal.

Návštěva cizího muže mě zaskočila

„Asi tři dny poté u nás doma někdo zazvonil,“ pokračuje Vojtěch. „Manželka šla otevřít a vzápětí se vrátila i s nějakým kravaťákem za zády,“ dozvídáme se.

Policii se totiž ozval majitel ztracené peněženky, který ocenil, že ji našel někdo poctivý. Ačkoli s tím Vojtěch ani jeho žena absolutně nepočítali, rozhodl se jim poděkovat osobně.

„Policie mu na mě dala adresu, kterou jsem nahlásil, když mě tam zpovídali ohledně té peněženky,“ vysvětluje Vojtěch. „Ten muž mi přišel poděkovat a tím mě úplně dostal. Jako poděkování mi dal 5 000 Kč. Z toho jsem byl úplně vedle,“ přiznává a dodává, že příště by se zachoval úplně stejně.

Autor: Natálie Kabourková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články