Roman (52): Nabrnknul jsem si mladé děvče. Cítím se jako znovuzrozený, náš vztah má ale jeden háček

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
muz 48 2
muz 48 2

Roman je dva roky rozvedený, má syna, o kterého se stará o víkendech. Donedávna žil sám, ale před několika měsíci potkal v baru mladou dívku, se kterou si ke svému vlastnímu překvapení začal rozumět.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Když mu dala své číslo, neměl v plánu jí zavolat, později v noci jí ale napsal pár zpráv a ona na ně odpověděla. O několik dní později spolu šli na večeři a během pár týdnů přeskočila osudná jiskra.

Cítím se s ní dobře, ale vím, že to nemůže fungovat

Roman přiznává, že ačkoli je mu přes padesát, cítí se na třicet. Dokonce si troufá tvrdit, že tak i působí. Dobře ale ví, že to je pouze pocit. „Je hezké vědět, že o mě má zájem pětadvacetiletá dívka. Mám ji rád, jsme spolu skoro půlrok,“ vysvětluje.

„Jenže i když je mi s ní dobře, máme spoustu společných zájmů a ani jeden z nás příliš neřeší, co o našem vztahu říká okolí, já si uvědomuji, že do budoucna takový vztah nemá smysl.“

Roman se obává, že mladá dívka brzy pochopí, že on je už na všechno starý, a proto ho opustí. Navíc rozhodně nechce, aby o něho pečovala a on jí byl jen na obtíž. Teď si sice užívá její krásy, ale je odhodlaný vztah ukončit a najít si někoho ve svém věku.

Nechci jí zlomit srdce, časem by ho ale zlomila ona mně

Čím déle je Roman se svou přítelkyní, tím více si uvědomuje, jak je to celé špatně. „Ona využívá mých zkušeností ze života, miluje moje vyprávění o tom, co jsem dělal v jejím věku. Já si to přitom už skoro nepamatuji, protože to bylo před třiceti lety,“ dodává.

I když si Roman vztah užívá, už měsíc přemýšlí nad tím, jak ho ukončit, aby nikomu neublížil. „Už jsem měl tolikrát ta slova na jazyku, jenže ji miluji a ona miluje mě. Ale bude lepší skončit teď než čekat, že za rok opustí ona mě a oba ztratíme spoustu času zbytečným vztahem.“

Romanově přítelkyni nevadí nic. Nevadí jí, že je její přítel o tolik starší, že už je rozvedený a má syna. Nevadí jí, že odmítl sestěhování. „Dělá pro mě všechno, jen abych s ní zůstal. Ale časem jí dojde, že to tak být nemá,“ vysvětluje čtenář.

Roman doufá, že brzy najde dostatek odvahy k tomu, aby se s přítelkyní rozešel. Když to udělá teď, bude to podle něho mnohem lehčí, než kdyby všechno mělo skončit po letech.

„Rád bych, aby jí to neublížilo. Je mladá, je naivní, má celý život před sebou a já nejsem ten, kdo by měl být po jejím boku. Bude lepší, když to celé skončí co nejdřív. Kéž bych nebyl takový zbabělec a dokázal jí říct pravdu,“ končí vyprávění.

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Věk může být vskutku někdy překážkou, na druhou stranu jsou i případy, kdy takový vztah může fungovat. Roman má samozřejmě plné právo rozhodnout se s mladší přítelkyní nebýt. Stejně tak má však i jeho přítelkyně plné právo na to, rozhodnout se s kým ona chce být.

Větší věkový rozdíl možná dává Romanovi dojem, že má na celou situaci lepší náhled než jeho partnerka, ale není tento pocit jen jeho subjektivním dojmem? Nekouká se na partnerku vzhledem k věkovému rozdílu svrchu? Je důležité uvědomit si a přijmout, že Romanova přítelkyně je dospělý člověk a zaslouží si, aby s ní bylo jednáno narovinu a rovnocenně.

Neskrývá se za Romanovými myšlenkami na rozchod něco hlubšího? Možná mu přijde, že partnerce nebude v něčem stačit? Nebo si je nejistý sám sebou nebo tím, zda si budou rozumět? Možná už nyní pociťuje náznaky něčeho jiného, kvůli čemu by vztah podle něj nefungoval?

Možná je skutečně jediným důvodem Romanova smýšlení to, co sám zmiňuje. Každopádně je nutné, aby o svých obavách a nejistotách dokázal s partnerkou otevřeně komunikovat. Je potřeba projevit důvěru a dokázat být před partnerkou i zranitelný a nebát se o tom mluvit.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články