Roman (39): Miluji tě, řekla mi a pak mě opustila. Toužila po rodině, kterou jsem jí nemohl dát

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Muz 34
Muz 34

Příběh pana Romana, který se nám se svým vyprávěním svěřil v e-mailu, začíná poměrně šťastně. Popisuje své seznámení s Markétou, o které byl od prvního okamžiku přesvědčen, že právě ona je ženou jeho života. Roman pokračuje slovy, že si Markétu vzal a pár let po svatbě začali společně plánovat rodinu. A v tento okamžik ztratí jeho e-mail pozitivní nádech. Další pokračování je totiž plné smutku a beznaděje.

Chtěli jsme děti

„Tři roky po svatbě jsme začali mluvit o dětech. Nebyl jsem proti, po dětech jsem toužil a Markéta už si sama sebe představovala, jak vozí kočárek a kupuje pleny,“ vypráví Roman ve svém e-mailu, který hltáme jedním dechem. „Začali jsme se snažit, i když jsme si jasně řekli, že tomu necháme volný průběh. Markéta říkala, že příroda se určitě postará o to, abychom na potomka nečekali zbytečně dlouho. Zvláště proto, že ho oba tak moc chceme,“ pokračuje Roman.

Zdroj: 123RF.COM

Ačkoli si oba dva mysleli, že se Markétě podaří otěhotnět brzy, miminko dlouhé měsíce nepřicházelo. Roman se snažil zůstat pozitivní, ale čím déle se bez výsledku snažili, tím více na ně padala deprese. A ta se podepisovala i na jejich vztahu.

Podstoupil jsem vyšetření

„Když se Markétě stále nedařilo otěhotnět, navrhl lékař vyšetření. Markéta ho podstoupila bez jediného slova. Mně se do toho sice nechtělo, ale nakonec jsem se nechal přesvědčit,“ přiznává Roman a za těmito slovy následují slova daleko smutnější. „Z vyšetření vyplynulo, že jsem neplodný. V pěti letech jsem totiž podstoupil operaci bloudivého varlete neboli kryptorchismu, v důsledku toho byla moje plodnost maximálně snížena.“

Zdroj: 123RF.COM

Operaci bloudivého varlete už jako malé dítě podstoupí každý čtvrtý muž. V dospělosti má poté devět z deseti mužů problém s plodností. A jedním z nich byl i pan Roman, kterému se stejně jako jeho ženě vidina na vlastního potomka doslova rozplynula před očima.

Miluji tě, ale musíš mi to odpustit

Zpráva o Romanově neplodnosti oba partnery zasáhla jako blesk z čistého nebe. S tímto scénářem ani jeden z nich nepočítal. Roman se s touto skutečností snažil vyrovnat a doufal, že oporu najde ve své milované ženě. Jenže ta to bohužel viděla úplně jinak.

„Doma jsme o tom pár dní vůbec nemluvili, potřebovali jsme to v sobě tak nějak vstřebat,“ pokračuje e-mail pana Romana. „Asi po týdnu jsme začali řešit, jak to bude dál. Manželka ale nebyla zrovna výřečná a já usoudil, že to asi ještě nezpracovala. A zatímco jsem jí dával čas, aby to vstřebala, ona vymýšlela jiný plán. Jednoho dne jsem ji našel se sbalenými kufry u nás v bytě. Řekla, že mě miluje, ale že chce dítě a já jí musím odpustit, že mě právě teď opouští. Byla to neskutečná rána,“ popisuje Roman, jak se v ten okamžik cítil.

Manželka ho opustila a pár dní po svém odchodu podala žádost o rozvod. Půl roku poté ji pan Roman náhodou potkal s jiným mužem. A co více – s rostoucím těhotenským bříškem.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Problémy s plodností jsou v dnešní době bohužel stále častější. Existují sice moderní medicínské metody, které šance vylepšují, ale ani u těch úspěch nelze zaručit. Chtít potomka je přirozenou touhou naprosté většiny lidí i jiných tvorů, a problém s početím se tedy může stát velice zásadním. Ve vztahu to může znamenat rozchod partnerů jako v tomto případě.

Pokud je totiž kladena přirozeně vysoká priorita a hodnota na touhu po vlastních dětech a nelze to ve vztahu řešit jiným přijatelným způsobem, pak existují pouze dvě možnosti – smířit se s tím nebo si najít jiného partnera. V prvním případě však vyvstává otázka, zda to partner nebude svému protějšku nebo sobě po čase vyčítat a dokáží se s tím společnými silami vypořádat.

I když se jedná o tak závažnou věc, jakou je tato, je vhodné o celé záležitosti s partnerem diskutovat. Může to být těžké a nepříjemné a nelze zaručit ani úspěšné vyřešení situace ke spokojenosti obou partnerů, avšak je to stále lepší alternativou než šok z nenadálého odchodu partnerky bez jakékoliv komunikace.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články