Radek (40): Pomoc sousedovi se mi vymstila. Po tomto hrůzném zážitku byste se o svůj život báli také

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz smutny scaled
Zdroj: Shutterstock

Myslel jsem to dobře. Soused vypadal zoufale a já neměl to srdce ho odmítnout. Za zády své ženy jsem proto udělal hroznou věc a nyní se bojím, jaký dopad to bude mít na naše životy.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře, který nám jej zaslal pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Radek byl odjakživa srdcař. Nikdy neuměl říci druhým ne. I kdyby to znamenalo, že sám sobě zavaří. Jako třeba teď, kdy se rozhodl bez vědomí své manželky pomoci sousedovi.

Jeho slova mě tížila na srdci

Soused ho odchytil v garáži, kde zrovna něco kutil. Rozhlížel se okolo sebe, snad jako by si dával pozor, kdo by jejich rozhovor mohl zaslechnout.

„Přišel za mnou soused Martin a vypadal zkroušeně,“ vysvětluje Radek. „Trvalo mu, než se dal vůbec do řeči. Přišlo mi, že je mu snad zatěžko se mi svěřit,“ uvažuje.

Soused Radka požádal o pomoc. Prý se dostal do problémů a potřeboval by půjčit peníze. Vyprávěl Radkovi o tom, že nemá pro děti na školu a kroužky. Jeho slova Radka tížila na srdci.

„Moje babička mi vždycky říkávala, že se pro svoji dobrotu jednoho dne dostanu do maléru,“ vzpomíná. „Mně to ale nedalo, musel jsem mu nějak pomoci. Byli jsme přece přátelé!“

Manželka o tom nevěděla

Peníze, které Martin žádal, Radek bohužel neměl. Nechal se přemluvit, aby si je půjčil. Martin byl zoufalý a kamaráda doslova uprosil.

„Půjčil jsem si peníze, aniž by o tom moje žena věděla,“ pokračuje Radek. „Ona tohle nikdy neschvalovala. Kdyby to tušila, bylo by zle,“ svěřuje se.

Radek spoléhal na slova kamaráda, který přísahal, že mu peníze vrátí. Jenže uplynula nějaká doba, soused se k vracení neměl, a dokonce se Radkovi začal vyhýbat.

„Martin se přede mnou schovával, peníze mi žádné nedonesl,“ stěžuje si. „Jenže já musel platit splátky, které naskakovaly jedna za druhou. Dával jsem to ze svého.“

Zaskočili mě u nás doma

Jednoho dne měl Radek doma nečekanou nepříjemnou návštěvu. Přišel člověk ze společnosti, u které si půjčil peníze a kde nezaplatil už dvě splátky.

„Otevřela mu moje žena, přišel jsem pozdě,“ zoufá si. „Už všechno věděla a já viděl, jak hrozně se zlobí. Snažil jsem se jí vysvětlit, že mě Martin svým způsobem podvedl, ale nechtěla to slyšet,“ vysvětluje nešťastný Radek.

Radkova manželka s ním poté dva dny nemluvila. Pak žádala vysvětlení, ale Radkovy výmluvy, že za to nemůže, že mu soused slíbil to či ono, ji nezajímaly.

„V podstatě mi řekla, že buď seženu peníze a uhradím dluh, nebo sebere děti a jdeme od sebe,“ píše smutně. „Snažím se naléhat na Martina, ať se k problému postaví čelem, ale on předstírá, že o ničem neví.“

„Babička měla pravdu – kvůli snaze pomoci druhým jsem se sám dostal do pořádného problému a nyní se bojím, co s mojí rodinou bude a celkově o svůj život,“ uzavírá Radek s tím, že půjčení peněz pro něj bylo hrůzným zážitkem a už by do toho nikdy nešel znovu.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články