Petr (39): Kvůli finanční krizi jsem manželku přinutil k něčemu, za co jsme se styděli oba

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz vazny 2
Zdroj: Shutterstock

Do finančních problémů se v dnešní náročné době může dostat úplně kdokoli a určité trable se bohužel nevyhnuly ani Petrovi a jeho rodině. V zaměstnání obou manželů to bylo kvůli koronaviru už několik měsíců jako na houpačce a na penězích to začalo být znát.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Ačkoli měli manželé z dřívějších dob nějakou rezervu, udržet v chodu rodinný dům, a především zajistit tři děti není tak jednoduché. Proto se Petr a jeho žena Lucie dostali do finanční tísně a nevěděli, jak z ní šikovně vybruslit.

Peníze najednou došly

S manželkou jsme svoji už patnáct let a od začátku našeho manželství jsme se snažili spořit. Neříkám, že jsme dokázali odkládat bokem kdovíjaké částky, ale postupně se nám podařilo naspořit pěknou rezervu.

Jenže pak přišel covid a všechno se začalo měnit. Nejdříve přišly trable v manželčině práci, byla stále častěji doma na 60 % platu, protože práce pro ni nebyla.

Když se krize dotkla i mého zaměstnání a i mě nadřízený kolikrát poslal domů, protože pro naše výrobky nebyl odbyt, peníze se začaly rychle kutálet. A najednou žádná rezerva nezbyla.

Plácali jsme se od výplaty k výplatě

Nikdy jsme si nežili na vysoké noze, ale špatně jsme se neměli. Jenže když se má něco pokazit, zaručeně se to pokazí. A to byl i náš případ.

Rozbila se pračka, byli jsme nuceni koupit staršímu synovi lepší notebook kvůli online výuce a peníze mizely neskutečnou rychlostí.

Začali jsme se v tom docela plácat a žili jsme doslova od výplaty k výplatě. Stačil by jeden další neplánovaný výdaj navíc a dostali bychom se do potíží.

Bohužel se to stalo, když bylo potřeba opravit auto a připravit ho na technickou. Najednou jsem musel z kapsy vytáhnout 10 000 Kč navíc a to nás položilo.

Požádal jsem manželku o něco, co nás ponížilo oba dva

Nevěděli jsme, jak z této situace ven. Hledali jsme řešení, ale nenacházeli žádné kromě jednoho – a do toho se nám nechtělo, protože by znamenalo, že bychom se museli nepěkně ponížit.

Nakonec jsem přeci jen svoji ženu přemluvil, aby zašla za svými rodiči a požádala je o půjčku. Tchán má firmu, peněz mají hodně, ale s penězi roste i nos nahoru. Jak tchán, tak i tchyně jsou pořádně namyšlení.

Jenže nebylo zbytí. Manželka se sebezapřením rodiče o peněžní pomoc skutečně požádala, ale dopadlo to přesně, jak jsem čekal – naše prosba spustila lavinu nepříjemných událostí.

Máme na talíři, že jsme dlužníci

Od toho okamžiku nám tchán neustále připomíná, že jsme dlužníci, kteří nejsou schopni postarat se o rodinu. Tchyně k tomu přidává poznámky, že jsme si neměli dělat děti, když je neumíme zaopatřit.

Snažíme se jim vše splatit co nejdříve, ale finančně na tom nejsme tak dobře, abychom si mohli dovolit ubrat z platu takové částky, aby se dluh splatil rychleji.

Bylo to zoufalé řešení, které si žádala naše zoufalá situace, ale nyní už vím, že bych k tomu podruhé svoji ženu nenutil.

Autor: Natálie Kabourková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články