Patrik (37): Místo srdce kalkulačka: Naši lásku přepočítávala na peníze

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
smutny muz zena penize
Zdroj: Shutterstock

Patrik si svoji ženu Marcelu bral z lásky. Měl za sebou několik nevydařených vztahů a po boku Marcely opět našel štěstí, které tak dlouho a marně hledal. Myslel si, že ho Marcela také miluje. Možná ho milovala, rozhodně ale ne v takové míře, v jaké on miloval ji.

Přehlížel jsem vlastnosti, které měla

„Marcela byla odjakživa marnivá,“ začíná vyprávět Patrik a popisuje svoji ženu jako typickou parádnici, kterou ze všeho nejvíce zajímaly značkové kabelky a oblečení z nejnovějších kolekcí. „Už když jsme si spolu začali, všímal jsem si, že se ráda pěkně obléká, líčí a nechává se rozmazlovat. V mnoha ohledech mi přišla až povrchní,“ uvažuje Patrik nahlas a my se od něho dozvídáme, že zpočátku přehlížel vlastnosti, které Marcela měla a se kterými nesouhlasil.

Peníze pro ni byly hodně důležité

Jak nám dále Patrik vypráví o své manželce, děláme si o ní obrázek jako o ženě, která miluje peníze. Mimo jiné totiž přiznává, že se Marcela hodně zajímala o to, kolik Patrik vydělává. „Dokonce to na mě chvílemi působilo tak, že mě testuje a podle výše mého výdělku se rozhoduje, jestli se vůbec má cenu se mnou zahazovat,“ přemýšlí Patrik.

Zdroj: 123RF.COM

Marcela se ráda pěkně oblékala, ráda nosila značkové boty, nestačila jí jen jedna kabelka. Od okamžiku, kdy začala žít po boku Patrika, zvykla si na to, že ji rozmazluje pěkným oblečením nebo kabelkami za tisíce.

Lásku přepočítávala na peníze

„Zpočátku jsem si myslel, že mě Marcela miluje. Kdykoli jsem jí koupil nové boty nebo něco na sebe, vrhala se mi okolo krku. Byl jsem přesvědčený, že mě miluje tak, jak jsem já miloval ji. Později mi ale začalo docházet, že moji lásku celou tu dobu přepočítávala na peníze,“ pokračuje Patrik a velmi nás svým tvrzením překvapí. Aby nám to vysvětlil, popisuje některé situace, které mu jasně naznačily, že to s láskou jeho manželky nebude takové, jak si myslel.

„Když jsme se pohádali, a bylo jedno, kvůli čemu ta hádka vznikla, vždy jsem se snažil udobřit si ji tím, že jsem jí něco koupil. Ona ale podle toho usuzovala, jak moc mě naše hádka mrzí,“ vysvětluje. „Když jsem po hádce donesl jen květinu, odfrkla si a pronesla, že jsem se teda moc nepředvedl. Když jsem se ale vytasil s kabelkou za deset tisíc, hned říkala, že ji určitě moc miluji.“

Nechtěl jsem žít vedle ženy, která žila jen pro peníze

Tak nějak jsme čekali, jak Patrikův příběh skončí. A nespletli jsme se. V závěru svého vypravování totiž říká, že se s Marcelou rozvedl. „Najednou jsem si uvědomil, že nechci strávit zbytek života po boku ženy, pro kterou byly peníze důležitější než všechno ostatní. Nechtěl jsem se dočkat dne, kdy by usoudila, že jí moje láska nestačí,“ uzavírá Patrik.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Není asi žádnou novinkou, že peníze hrají v dnešní době velice podstatnou roli. Je to logické, bez peněz se přeci člověk neobejde. Možná právě proto Marcela přikládá takovou váhu na hodnotu peněz. Evolučně bychom mohli říci, že hledá vhodné zázemí pro sebe a případné děti a chce se mít v životě dobře. To je samozřejmě v pořádku, pokud se tomu tak ovšem děje v přiměřené a zdravé míře. Peníze sami o sobě nemusejí znamenat štěstí, i když se s nimi často tento pojem zaměňuje. Pokud peníze získají nad životem člověka takovou moc, že je jimi ovládán, nastává problém.

To, že během počáteční fáze zamilovanosti člověk na partnerovi spoustu věcí přehlíží, je přirozené. Příroda to zařídila tak, že rozum a logika ustupují do pozadí, možná i proto, že kdyby byly v této fázi v popředí, tak by se mnoho lidí ani neseznámilo. I přesto je však vhodné dokázat si utvořit sám od sebe odstup a pohlédnout na celou záležitost zvnějšku.

Každopádně je třeba zamyslet se nad tím, co vás na partnerovi přitahuje. Jakmile člověk pozná a pochopí své vlastní jednání, nejen že se bude mnohem lépe orientovat sám v sobě, ale také mu tento sebeobraz poskytne zrcadlo, na základě kterého si může položit otázku: Jsem spokojen s tím, kdo jsem a jak působím na okolí? Pokud ne, co mohu udělat proto, abych se změnil?

Pokud je na takové otázky těžké nalézt odpověď sám, je možné se takovýmto tématům věnovat i v konzultacích s psychologem či jiným odborníkem.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články