Obezita ho omezuje. Ondřej (33) začíná mít vážné problémy v běžném životě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 2
muz 2

Pár kil navíc nemusí znamenat konec světa. Čtenář Ondřej však bojuje s obezitou, která ničí jeho zdraví, a navíc ho omezuje v běžném životě. Redakci v e-mailu vylíčil, jak je pro něj těžké s nadměrnou váhou žít. Ostatní se mu posmívají, nevejde se do sedadla v kině a problém má také při usazení v letadle.

Viní převážně svoje geny

„Rodiče mají s váhou podobný problém. Táta navštěvuje lékaře, aby hlídal jeho zdravotní stav, a máma nám i přesto celý život vaří samá jídla plná tuku a cukru,“ vypráví Ondřej.

„Jednou to jsou sladké knedlíky, jindy svíčková, řízky nebo smažený květák,“ dodává. Jeho rodiče váhu příliš neřeší a Ondra viní hlavně své geny. Uvědomuje si, že by mohl jíst méně, ale vždycky byl mnohem větší a mohutnější než ostatní.

Sportování ho nikdy nebavilo

I když ho rodiče podporovali ve sportování, pohyb ho nikdy nebavil. Rád chodil na procházky, ale běh na dlouhé tratě nebo skupinové sporty ho neoslovily. Časem nabíral váhu a pohyb byl pro něj stále obtížnější. Pak přišel den, kdy mu lékař sdělil, že už je jeho váha v kategorii obezity a jeho zdraví je v ohrožení. „Chtěl jsem se sebou něco začít dělat, ale nešlo to. Potil jsem se a zadýchával už jen při rychlé chůzi,“ tvrdí.

Běžné velikosti sedadel jsou pro něj malé

„To, že mám opravdový problém, jsem si neuvědomil u doktora, ale když jsem si chtěl večer vyrazit s rodiči. Přítelkyni nemám, tak jsme společně chtěli zajít do kina,“ vypráví. „Když jsem se usazoval na rezervované místo, zjistil jsem, že se tam nevejdu,“ dodává. Bylo mu trapně, nechtěl si před ostatními dělat ostudu, tak se vymluvil na bolest břicha a odešel. Od té doby má z divadel, kina, ale i restaurací strach. „Nikdy nevím, kdy se mi zase podaří rozsednout nějakou židli nebo jiný trapas,“ tvrdí.

Nemůže cestovat tak, jak by chtěl

Když si chce Ondřej pořídit levné letenky, musí nejprve zkontrolovat, jak velké má letadlo sedadla. Levné letecké společnosti mají většinou spoustu míst nahuštěných k sobě a Ondřej se tam nevejde. Proto vždy vybírá jen dopravce, u kterých má jistotu, že nebude mít problém s místem. Kvůli tomu se mu ale každá dovolená prodraží a on se do zahraničí podívá jen jednou za čas.

Žádná žena s ním nechce jít na schůzku

„Se ženami už jsem to vzdal. Jakmile mě zahlédnou, přejde je chuť na seznamování. Mám omezené možnosti a ony chtějí žít život naplno,“ stěžuje si Ondřej. Nevzdává se a stále hledá tu pravou pro svůj život. Věří, že jednou najde ženu, kterou bude víc zajímat jeho povaha.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autorka: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články