Daniel: Byl jsem líný i chodit po schodech. Musel jsem se zase začít hýbat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
linymuz
linymuz

Změna prostředí může někdy člověku výrazně prospět. Jindy je tomu ale naopak. Že se leccos změní, jsem tušil, ale jak moc se to podepíše na mém zdravotním stavu a na mé postavě, to jsem si uvědomil až nedávno.

Vyrůstal jsem na vesnici. Každé ráno jsem vstal, šel vyvenčit psa, pak jsem pravidelně dobíhal autobus, protože do města do školy mi jel jenom jeden za dvě hodiny. Ze školy jsem dvakrát týdně musel šest kilometrů pěšky nebo na kole, protože jsem měl vyučování do večera, kdy už autobusy nejezdily.

Zdroj: 123RF.COM

K mým zájmům patřil pohyb – chodil jsem v létě plavat do místního rybníka, hrát s kamarády fotbal na hřiště, nebo jsem lezl po prolézačkách. V zimě jsem se procházel se psem sněhovým údolím. Pokud jsem zrovna nesportoval, seděl jsem na čerstvém vzduchu a věnoval se četbě nebo kreslení.

Zlom nastal, když jsem se přestěhoval do Prahy

Zdroj: 123RF.COM

Když jsem šel studovat na vysokou, věděl jsem, že bude všechno jinak. Už během půl roku jsem změnil návyky o sto procent. Psa jsem v Praze neměl, žádné vycházky tedy nehrozily. Kamarádi ze školy na mě věčně neměli čas, takže jsem chodil ven jenom sám a to mě brzy omrzelo. Na autobus jsem dobíhat nemusel, protože každých pět minut přijel další. Navíc jsem začal trávit hodně času sezením u počítače a to jen zřídka kvůli učení.

Problém byl i v tom, že v domě s výtahem jsem měl pohyb jenom minimální, navíc zastávka autobusu je od bytu kousek. Zlenivěl jsem, a pokud zrovna ve výtahu někdo byl, raději jsem si pár minut počkal, než bych šel těch pár pater po schodech.

Přibral jsem a začal mít zdravotní problémy. Teď se snažím chybu napravit

Preventivní prohlídka u doktora ukázala, že mám přes sto kilo, což mě vyděsilo. Všiml jsem si, že se moje postava změnila, ale netušil jsem, že tak moc. Mimo to mám v současné době problémy s klouby, rychle se zadýchávám a neustále mě bolí záda. Vím, že musím zase začít pracovat na tom, aby ze mě nebyl jenom balík tuku. Vzpomínám na to, jak jsem kdysi hrál sportovně florbal. Dnes bych byl užitečný tak maximálně v bráně, protože by pře ze mě neprošel jediný puk.

Rozhodl jsem se začít pravidelně cvičit, výtah používat minimálně, pořídil jsem si také psa, se kterým chodím na pravidelné procházky. Musím jenom doufat, že má vůle a odhodlání zůstanou takto silné delší dobu a nevzdám proces hubnutí v polovině.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články