Mirek (35): Byl jsem zvyklý sportovat denně. Teď ztrácím formu a mám z toho deprese

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
muz svaly
muz svaly

Čtenář Mirek je zvyklý denně sportovat a udržovat své tělo v dobré kondici. V současné situaci se ale do posilovny bojí chodit a jediné, co mu teď zbývá, je pohyb venku na čerstvém vzduchu.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Lidé mu radí, aby sportoval venku

Mirek se věnuje kulturistice. Jeho hlavním cílem je nabrat co největší svalovou hmotu, dodržovat zdravý jídelníček a posouvat se dál ke svému vysněnému cíli, kterým je soutěž v kulturistice.

„Nepotřebuji pohyb venku. Běhání a cvičení s vlastní vahou jsou pro mě dobré na rozcvičku, ale já potřebuji těžké váhy, aby mi rostly svaly,“ vysvětluje.

„Najdou se i odborníci, kteří mi radí, abych posiloval s tím, co najdu v lese nebo na zahradě, ale bez strojů to prostě nejde,“ tvrdí.

Mirek se snaží posilovat doma i venku alespoň s vlastní vahou. Dělá dřepy, kliky a mnoho dalších cviků, ale aby neztratil formu, potřebuje se brzy vrátit do posilovny.

Chápe závažnost situace, ale doma nemůže vydržet

Kdykoli Mirek vychází ven, poctivě si bere roušku a někdy také rukavice. Nakupovat chodí častěji, jelikož si vaří z čerstvých surovin jen zdravá a svěží jídla, a tak dává pozor v obchodě, aby se nenakazil.

Jakmile je ale několik hodin v kuse doma, začne se nudit, více přemýšlet a jeho myšlenky vždy skončí u obav z toho, že zdravíztloustne a ztratí vše, na čem celé roky tvrdě pracoval v posilovně.

Straší ho černé myšlenky, a to hlavně večer, když nemůže spát

„Večer nemůžu usnout, protože mi chybí pohyb. Jsem podrážděný a rozladěný. Toho si začíná všímat už i moje přítelkyně. Hodiny koukám večer do stropu a přemýšlím o tom, jak bych si mohl posilovnu nahradit. Domů si ale žádné stroje pořídit nemohu kvůli nedostatku prostoru a samotné činky mi nestačí,“ tvrdí.

„Plánoval jsem, že rok 2020 bude úspěšný, zúčastním se nějakých soutěží, ale moje plány jsou zmařeny koronavirem,“ dodává.

Přítelkyně se mu snaží pomoci, ale je neúspěšná

Největší oporou je teď Mirkovi jeho přítelkyně. I když se k ní chová odměřeně, ona jeho situaci chápe a snaží se mu všemožně zlepšit náladu.

„Zapojuje mě do složitějšího vaření, hrajeme spolu hry nebo plánujeme naše budoucí bydlení,“ tvrdí.

Mirkova přítelkyně s ním ale není nonstop a občas si chce dopřát také nějaký čas pro sebe. To je ovšem chvilka, kdy Mirek propadá stresu a následně depresi.

„Už je to na mě moc dlouhé. Věděl jsem, že ten vir neodejde rychle, ale chodit do posilovny se prostě bojím. Nemůžu si dovolit se nakazit,“ popisuje.

„Myslel jsem si, že hned, jak ji otevřou, tak tam poběžím. Zdraví je ale pro mě na prvním místě,“ tvrdí.

Mirek se snaží s depresí bojovat a omezit zprávy, které ho deprimují. Místo toho vyhledává jiné aktivity. Hraje na piano, čte si a doufá, že bude brzy po všem.

Autorka: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články