Mirek (28): Byl jsem pro ni jen náplast na bolavou ránu. Když se její srdce uzdravilo, opustila mě

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
muz 59
muz 59

Mirek na nás působí velmi sympaticky. Je to mladý muž, který má život před sebou. Je veselý a rozdává úsměvy na všechny strany. Když ale začíná vyprávět svou zkušenost s dívkou, pro kterou se stal jen náplastí na bolavou ránu, je z jeho hlasu cítit zášť a trpkost.

Ubrečená holka v parku

„Vracel jsem se zrovna z práce. Jako každý den i tentokrát přes park. A právě tam jsem si jí všiml – na lavičce seděla dívka, které po tváři stékaly slzy,“ tak začíná Mirkův příběh a vyvolává v nás touhu dozvědět se, jak to vlastně pokračovalo.

„Normálně bych to neudělal, protože se nerad pletu druhým lidem do života, ale toho dne mi něco říkalo, abych si k dívce přisedl a nabídl jí pomoc. Nemohl jsem vědět, jestli jí někdo ublížil, nebo jestli pláče jen proto, že jí umřel křeček. Ženy jsou různé a nevyzpytatelné, nikdy vlastně nevíte, co od nich můžete čekat,“ během vyprávění se zasměje a tím i nás donutí k úsměvu.

Zdroj: 123RF.COM

Vzalo to rychlý spád

„Dozvěděl jsem se, že se právě rozešla s přítelem. Pozval jsem ji na kafe, abych jí zvedl náladu. Na kafe jsem ji pozval i druhý den a vlastně i ten třetí. Pak to mezi námi nabralo velmi rychlý spád. Během měsíce už jsme spolu oficiálně chodili a já se do té dívky stále více a více zamilovával. A myslel jsem si, že je to vzájemné, že i ona miluje mě.

Mělo mi dojít, že tak krátce po rozchodu se nikdo skutečně nezamiluje,“ říká Mirek a začíná se při svém vypravování mračit.

Dělal jsem pro ni první poslední

Mirek pokračuje ve svém vypravování, ze kterého máme dojem, že přesně v tento okamžik přijde nějaký zvrat. Mirek se tváří zasmušile a krátkou chvíli nás nechává v očekávání.

„Snažil jsem se pro ni dělat první poslední. Byl jsem zamilovaný až po uši. Už po třech měsících jsem si nás dva dokázal představit, jak společně zestárneme. Byl jsem přesvědčený, že i ona to vnímá stejně, a plánoval jsem nám společnou budoucnost. Měla se vedle mě jako pravá princezna, rozmazloval jsem ji a hýčkal.“

Jedno srdce se zahojilo, druhé se zlomilo

„Po pěti měsících se začala chovat divně. Zpočátku jsem to připisoval jejím dnům, během kterých byla vždycky strašně protivná. Jenže ona se podrážděně chovala celý měsíc a čím dál častěji jsme se hádali.

Zdroj: 123RF.COM

Měl jsem si všimnout, že je něco jinak,“ přiznává Mirek zamyšleně a nechává si pár vteřin, aby si urovnal myšlenky. Vypadá, jako by si v hlavě přehrával ty chvíle, kdy se jejich vztah začal bortit jako domeček z karet. Pak pokračuje: „Jednou mi přišla SMS, že je konec. Našla si totiž někoho jiného.“

V tu chvíli se jedno srdce zahojilo a to druhé se zlomilo.

Zklamal se v lásce

Mirek byl pro svou přítelkyni jen náplastí na bolavou ránu. Jeho přítelkyně ho pouze využívala. Její srdce se zahojilo láskou, kterou jí dával. Jakmile přestalo bolet po minulém rozchodu, poslala ho k vodě a našla si jiného. Mirek se zklamal v lásce a nyní přiznává, že má problém opět důvěřovat ženám.

Jeho vyprávění končí slovy: „Co když další bude jako ona a jenom mě využije? Mám strach to riskovat!“

Mirek, Praha
Fotografie jsou pouze ilustrační.
Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Láska je vskutku komplikovaná záležitost. Rozchod může na člověka působit zničujícím způsobem a vypořádává se s ním různě. V tomto případě to vypadá, že tím, že se dívka ihned pustila do dalšího vážného vztahu, si potřebovala získat něco, co jí z života náhle zmizelo. Bylo by zapotřebí delšího rozhovoru s dívkou, abychom zjistili, co vše pro ni vztah, o který přišla, znamenal, a co jí dával. Může to být například pocit bezpečí, sounáležitosti, blízkosti a důvěrnosti druhé osoby nebo od vztahu může člověk dokonce přisuzovat své osobě hodnotu a životní roli.

Člověk může mít více či méně vědomou touhu v dalším vztahu jakoby navázat tam, kde předchozí vztah skončil. Pro druhého člověka se tak může zdát, že je všechno hrozně rychlé a má velký spád. Problém nastává, pokud nejsou oba partneři na stejné notě. Komplikuje to i skutečnost, že pokud člověk takzvaně skočí ze vztahu do vztahu, nemá čas si v hlavě předchozí vztah řádně vyřešit a ukončit. Každý člověk se s tímto problémem vypořádává rozdílně, někomu stačí pár dní, někdo potřebuje měsíce.

Snažit se partnerovi ve všem vyhovět a dělat pro něj první poslední se může zdát jako dobrá věc, ale z dlouhodobého hlediska je třeba ve vztahu najít zdravou rovnováhu a komunikaci. Pokud bude jeden ve vztahu zas a znovu druhému ve všem jednostranně ustupovat a podvolovat se mu, vytváří to nerovnoměrný stav, ve kterém se po delší době nemůže cítit dobře ani jeden z partnerů. Mít na věc vlastní názor a stát si za ním je stejně důležité jako být schopen vzájemného kompromisu, nikdy by se tak ale nemělo stávat na úkor stále jednoho samého člověka v partnerství.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články