Miloslav (35): Stavba rodinného domu nás vyčerpala. Nejen finančně, ale i psychicky

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
muz 5
muz 5

Žena si přála rodinný domek. První roky našeho manželství jsme strávili v bytě, kde nám bylo tak nějak těsno. Několik let jsme poctivě šetřili a nakonec si sjednali hypotéku. Stavba manželčina vysněného domku mohla konečně začít a já se nemohl dočkat. Chtěl jsem své milované manželce splnit její sen a vidět ji šťastnou.

Nadchli jsme se pro novou věc

Jakmile přistály peníze na účtu, mohlo se začít. Rozhodli jsme se domek postavit vlastníma rukama. Hlavně proto, že to bylo levnější, než kdybychom si na to najali firmu. Peníze jsme sice měli, ale rozhodně jich nebylo na rozdávání. Nebudu o sobě mluvit jako o zdatném kutilovi, ale troufnu si tvrdit, že mnoho věcí zvládnu sám. A na co nestačím, na to si pozvu kamarády, kteří jsou šikovní a ochotní pomoci třeba jen za kus žvance.

Náš nový domek jsme měli na dosah ruky. Byli jsme nadšení a natěšení ze všeho nového, co se okolo nás dělo. Jenže nadšení nevydrželo věčně, postupně z nás mizela i síla a veškerý elán.

Přišly komplikace i první hádky

Kdo někdy stavěl svépomocí, určitě ví, že ne vždycky jde všechno podle plánu. V životě to funguje tak, že pokud se má něco pokazit, tak se to zaručeně pokazí. I my jsme proto v průběhu stavby narazili na několik problémů, které nám vzaly vítr z plachet. Stavba se kvůli překážkám zpomalila, museli jsme překročit stanovený rozpočet a doma jsme se kvůli tomu začali hádat. Hádky vznikaly také proto, že se manželce nelíbilo, kolik času jsem trávil na stavbě. Domek sice chtěla, ale najednou jí vadilo, že je doma na všechno sama, protože já jsem věčně na stavbě.

Zdroj: 123RF.COM

Po dvou letech domek stále nebyl hotový

Stavba se nakonec protáhla na dva dlouhé roky a ani tehdy nebylo úplně všechno hotové. Mohly za to finanční výdaje, se kterými se nepočítalo, na prodloužení se podepsaly i práce, na které jsem nestačil. Čekal jsem na šikovné kamarády, kteří si na mě museli udělat čas. A to nebylo vždycky hned, měli také svoje povinnosti.

Dva roky byly za námi, domek nebyl kompletní a dlouhá cesta ještě před námi. Jenže mně už docházely síly. Byl jsem věčně buď v práci, nebo na stavbě. Děti jsem vídal jen sporadicky, manželce se nelíbilo, že je na ně sama. Chtěl jsem jí splnit sen, chtěl jsem ho splnit nám. Jenže stavba našeho vysněného domečku nás naprosto vyčerpala. Došly peníze a došla i veškerá chuť pokračovat.

Stojíme před rozvodem

Měli jsme začít žít v našem novém domě. Místo toho stojíme na prahu rozvodu. Ty dva roky nás stály hodně, nejen peníze, které bych snad ani nedopočítal. Především nás stály náš vztah, který jsme hodně zanedbávali. Chybu na tom neseme oba. Žádost o rozvod podala manželka a já nevím, jestli to ještě chci zachraňovat. Cítím se úplně vyčerpaný.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články