Michal (36): Žena byla posedlá představou, že ji podvádím. Svým neustálým podezříváním mě nakonec vehnala do náruče milenky

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
muz 2
muz 2

Ačkoli se často říká, že kdo žárlí, ten miluje, pokud je té žárlivosti mezi dvěma lidmi zbytečně mnoho, vztahu to jedině uškodí. Se žárlivostí se roky potýkal i Michal, který nám svůj příběh poslal e-mailem. Popsal nám v něm život po boku paranoidní a žárlivé manželky, která byla roky posedlá představou, že ji podvádí s jinými ženami.

Z nás dvou ona žárlila více

Většinou jsou to muži, od kterých se očekává žárlivost vůči partnerce. Ve vztahu Michala a Lenky to ale bylo úplně naopak. Byla to právě Lenka, která z nich dvou žárlila více.

„Do jisté míry se mi Lenčina žárlivost líbila,“ přiznává ve svém e-mailu Michal, kterému údajně lichotilo, že se Lence nelíbilo, pokud se na něj třeba jen podívala jiná žena. Cítil se pak žádoucí, čemuž žádný muž neodolá. „Jenže někdy to přeháněla a své emoce nedokázala na veřejnosti krotit. Několikrát se stalo, že udělala scénu uprostřed obchodu kvůli prodavačce, která se na mě jen zběžně usmála.“

Zdroj: 123RF.COM

Po svatbě byly žárlivé scény na denním pořádku

„Před svatbou to s Lenkou ještě šlo, ale jakmile mi na prst nasadila prstýnek, doslova se pomátla. Žárlivým scénám jsem tak za dveřmi našeho bytu čelil prakticky dnes a denně. Ať už jsem se vrátil z práce nebo ze squashe, který jsem hrál s kolegou z práce, vždycky už na mě čekala a měla připravený scénář, který se podle ní určitě stal. A pokaždé v něm hrála hlavní roli nějaká žena,“ vypráví Michal, jaké nepříjemnosti ho po boku jeho ženy čekaly.

Zdroj: 123RF.COM

Michal dále pokračuje vysvětlením, že ačkoli k tomu Lence nedával sebemenší důvod, ona žila s utkvělou představou, že ji podvádí.

Neustále mě podezřívala bez jediného důvodu

„Lence jsem nedal jediný důvod k tomu, aby si myslela, že mám někoho jiného. Ona ale byla skálopevně přesvědčena, že jí lžu a opakovaně ji podvádím. Moji potencionální milenku viděla v každé ženě, která se kolem mě jen mihla – v prodavačce i pokladní, v pošťačce nebo ženě v bance za přepážkou. Byla paranoidní a nenechala si nic vymluvit,“ popisuje Michal svoji zoufalost, která vycházela z manželčiny představy, že je jí nevěrný. I když vůbec nebyl.

Až do chvíle, kdy ho manželčino chování začalo psychicky vysávat. Život vedle ní přirovnává k životu vedle emocionálního upíra. Tak dlouho ho žena obviňovala, že má milenku, až si ji nakonec našel. Jeho vlastní žena ho vehnala do náruče milenky, která mu absolutně nic nevyčítala. A to byla příjemná změna.

Z milenky i něco více

„Nebyl jsem na sebe pyšný, nechtěl jsem svou ženu podvádět. Jenže vedle Petry to bylo o něčem úplně jiném! Nevyčítala, nepodezírala mě, nekřičela na mě a nedělala scény. Trvalo to mezi námi dva roky, poté mi došlo, že je pro mě Petra něco více než jen milenka. Vedle ní jsem se cítil šťastný tak jako vedle Lenky už roky ne. Tak jsem podal žádost o rozvod,“ ukončuje Michal svůj příběh s dodatkem, že nyní už je konečně šťastný.

Michal, Praha
Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Důvěra je jedním ze základních stavebních kamenů vztahu. Je tedy problematické, pokud žárlivost přeroste do takových rozměrů, že s partnerem či partnerkou není možné koexistovat. Žárlivost obvykle pramení z pocitu vlastní nejistoty a nízké sebedůvěry či sebehodnoty, což se pak navenek může projevovat výčitkami nebo přehnanou snahou o kontrolu nad partnerem. Tím však naopak svého partnera odeženou ještě dále od sebe, v tomto příběhu rovnou do náručí jiné ženy, se kterou se partner bude cítit lépe.

Pokud však projevy žárlivosti dosahují takových extrémních rozměrů jako v tomto případě, pak je nasnadě vyhledat pomoc psychologa či manželské poradny. Za žárlivostí se totiž může skrývat kromě výše uvedených důvodů i například nezpracované trauma z dětství či paranoidní porucha osobnosti, kterou lze bez odborné pomoci ošetřit jen obtížně.

Je důležité na sobě ve vztahu nepřestat pracovat a se svým partnerem otevřeně komunikovat a snažit se problém svůj, jeho i ten společný dohromady vyřešit.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články