Zdeněk (61): Za dveřmi stála mladá žena s dcerkou. Snachu a vnučku jsem poznal na zapřenou vlastního syna

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
muz 75
muz 75

Když se ozve zvonek, můžete za dveřmi očekávat kohokoli – pošťáka, kurýra, podomního prodejce nebo sousedku, která si přišla půjčit mouku. Rozhodně byste ale nečekali, že za vašimi domovními dveřmi bude stát mladá žena s dítětem, o kterém bude tvrdit, že je vaše vnouče.

Dobrý den, jmenuji se Radka…

Byla jedna z těch nudných neděl. Manželka sledovala nějaký nezajímavý film v televizi a já tiše trpěl volbu jejího programu. Děj probíhající v televizi jsem vnímal jen tak napůl oka. Zrovna ve chvíli, kdy se o mě začal pokoušet spánek (což se vzhledem k tomu, jak nudný film manželka vybrala, dalo očekávat), se ozval zvonek. Manželka ke mně vzhlédla oním pohledem „běž otevřít, zrovna je to zajímavé, nemůžu odejít od televize dál než na metr a půl, abych vůbec něco viděla,“ proto jsem se neochotně zvedl a šel otevřít.

Za dveřmi stála mladá žena a za ruku držela krásnou tmavovlasou holčičku. První vteřinu jsem si prohlížel já ji a ony dvě si zase prohlížely mě. „Dobrý den, jmenuji se Radka,“ promluvila ta mladá žena a vztáhla ke mně ruku na pozdrav. „Tohle je Markétka,“ pokračovala a mé oči přejely na tu maličkou holčičku, které mohly být odhadem asi tři roky. „Je to vaše vnučka,“ dodala a mně se zastavilo srdce.

Rozhodla se nás najít, aniž by o tom syn věděl

Zdroj: 123RF.COM

Po několika vteřinách, během kterých jsem se snažil celou situaci vstřebat, jsem obě pozval dál. Manželka se stále zahleděná do televize jen zeptala, kdo to byl. Jelikož se nedočkala odpovědi, neochotně opustila film a přišla se podívat. Když mě našla v kuchyni sedět u stolu s mladou ženou a maličkou dívenkou, dožadovala se vysvětlení. Stejně jako já.

Mladá žena, která se představila jako Radka, nám začala vyprávět příběh, který jsme zčásti znali. Byl o našem synovi, se kterým jsem se před lety pohádal a který nás už několik let nenavštívil. Rozcházeli jsme se v názorech a on se rozhodl, že bude lepší, když si půjdeme z cesty. Před třemi roky se jim narodila dcera Markétka a Radka si přála, aby poznala svoje prarodiče. Proto nás našla i přesto, že si to syn nepřál, a dokonce o tom ani nevěděl.

Pošramocené vztahy asi nejde uzdravit

Já i žena jsme byli šťastní, že nám Radka přivedla ukázat naši vnučku, která byla skutečně nádherná. Měla oči i nos po našem synovi, stejně jako černě zbarvené vlásky. Byla mu tak strašně podobná! Radka byla odhodlaná, že se s námi bude vídat už kvůli vnučce, která si zaslouží prarodiče, kteří by ji rozmazlovali a měli rádi. Byla přesvědčena, že se naše vztahy se synem dají napravit, že k sobě opět najdeme cestu.

Už je to půl roku, co se s Radkou a malou Markétkou vídáme, a stále na zapřenou. Syn dle Radčiných slov není připraven na to, aby mu prozradila, že nás vyhledala a vnučku nám představila. Já si myslím, že pošramocené vztahy už nejde uzdravit, ale jsem rád, že mohu vídat alespoň svoji vnučku, která mi syna tolik připomíná.

Zdeněk , Praha
Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Bylo by dobré identifikovat to, co stálo za tím, že se spolu syn a jeho rodiče nebaví. Na základě toho lze pak postupovat dál. Je to skutečně něco, kvůli čemu by si nezasloužili poznat svou vnučku? Kdo měl jaké důvody ke svému jednání? Je to něco, co skutečně nelze vyřešit? Základem je v každém případě komunikace.

Je také zapotřebí celou situaci pečlivě ošetřit. A to i proto, že v momentně, kdy syn zjistí, že jeho manželka šla za jeho zády za jeho rodiči, může to mezi nimi vyvolat rozpory. Jeho reakce bude zřejmě znatelně horší, pokud to zjistí sám, než když mu to sdělí sama manželka a vysvětlí mu důvody, proč tak učinila.

Vyeskalování celé situace může nastat nejen mezi synem a jeho manželkou, ale může to ještě více vyostřit situaci mezi synem a jeho rodiči. Jejich vzájemné reakce se budou odvíjet od celkové dynamiky vztahů mezi nimi. Pokud je to zapotřebí, je možnost také celou situaci konzultovat s psychologem.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články