Martin (52): Z ulice mi pomohla neznámá žena. Teď ji hledám, abych se jí odvděčil

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 34 1
muz 34 1

Čtenář Martin se dokázal odrazit od úplného dna, kdy neměl kde spát a musel přežívat na ulici. Dnes má vlastní útulný byt, práci, která ho naplňuje, a spoustu snů a plánů. Podle vyprávění, které nám poskytl v redakci, mu pomohla mladá žena, kterou stále hledá, aby se jí odvděčil. Bez ní by se nikdy nedostal tam, kde je dnes.

Začínal jako úspěšný člověk, poté o všechno přišel

Martin na začátku své kariéry zářil jako hvězda. Kamarádi i kolegové na něj s obdivem hleděli pokaždé, když přišel s novým nápadem. Energie měl na rozdávání a po hlavě se vrhal do každého úkolu. „Zlom přišel až ve chvíli, kdy jsem se zamiloval. Najednou jsem ztratil hlavu a nevšiml jsem si, že mě moje přítelkyně začala využívat,“ popisuje Martin. „Pořád chtěla víc a já už to nezvládal,“ dodává.

Místo toho, aby do práce přicházel veselý jako obvykle, na tváři měl utrápený výraz. Každým dnem se jeho stav zhoršoval. A když ho přítelkyně opustila, sesypal se úplně. V alkoholu hledal útěchu, až mu nakonec úplně propadl.

Na ulici ho přivedl alkohol

Čím více zaháněl svůj smutek a neštěstí alkoholem, tím rychleji přicházel o všechno ostatní. „Z práce mě vyhodili, svůj perfektní byt jsem musel kvůli dluhům opustit, rodinu jsem neměl,“ tvrdí. Za několik měsíců se ocitl na ulici, nikdo mu nechtěl dát práci, lidé se na něj dívali skrz prsty. Za pár let na ulici se změnil a zestárl.

Záchrana přišla nečekaně

„Když jednou neskutečně mrzlo, tak jsem znovu přespával u metra. Přistoupila ke mně mladší dáma a slibovala mi teplou sprchu a jídlo. Odvedla mě na stanici, o které jsem dosud nevěděl,“ popisuje. Šlo o centrum pomoci pro lidi bez domova. Zde se Martin oholil, umyl, najedl a chtěl se vydat zpět na ulici. Slečna ho ale nenechala odejít. „Tvrdila, že mě pozoruje již dlouho a dokáže mi pomoci,“ říká.

Martin mohl začít od začátku

Slečna mu nabídla, aby přebýval v její staré chatě za městem, kterou už nepoužívá. Stačil jí slib, že si Martin do pár měsíců najde práci. „Byl jsem tak vděčný, že jsem uronil i pár slz,“ tvrdí. Skutečně se zadařilo a Martin se brzy postavil na vlastní nohy.

Když se chtěl své zachránkyni odvděčit, už ji na její adrese nezastihl. V jeho paměti zůstalo jen její jméno, nic víc nevěděl. Ze staré chaty se později odstěhoval do běžného bytu. Dodnes ho zajímá, kdo byla ta neznámá žena a proč projevila tolik soucitu, když ho vůbec neznala.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autorka: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články