Marek (41): Nikdo mi nedůvěřoval a já se dostal až na kulinářskou olympiádu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz vari
muz vari

Že vaření není čistě ženská záležitost, dokazují mnozí šéfkuchaři. Přesto nikdo Markovi nevěřil, jak vážně svůj koníček bere. Lidem jeho jídla chutnala, ale stejně se ho neustále ptali, proč nepřenechá tuto domácí práci svojí ženě a neodpočine si. Nechápali, proč se po práci ještě dře u plotny. Když jim tvrdil, že jednou vyhraje kulinářskou olympiádu, smáli se. Jeho článek a nedávné vítězství v soutěži ale dokazují, že se v něm přátelé mýlili.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Smáli se mi, že jsem podpantoflák. Nechápali, že mě vaření tak baví

„Kdykoli k nám někdo přišel na večeři nebo na oběd, servíroval jsem jídlo já,“ začíná Marek s vyprávěním. „Žena už seděla u stolu a společně s ostatními čekala, co jsem uvařil. Často se tak stávalo, že si mě přátelé dobírali, jaký jsem podpantoflák, že doma zastávám ženskou práci.“

Marek chodil domů z práce unavený, i tak ale vždy ještě ten den uvařil teplou večeři nebo připravil své ženě alespoň základ na druhý den na oběd. „Vaření mě vždycky bavilo. Přátelům navíc chutnalo a mně to dělalo radost. A ani mojí ženě nevadilo, když si o ní lidé mysleli, že neumí vařit.

Ve skutečnosti jen nikdy neměla důvod.“ Nejvíc na celé věci ale Marka štvalo to, že mu nikdo nedůvěřoval. „Básnil jsem o tom, jak se jednou dostanu až na kulinářskou olympiádu. Abych toho dosáhl, musel bych zvítězit v krajském kole soutěže. Kamarádi tvrdili, že vařím dobře, ale na takové výšky prý nemám.“

Všem jsem jim vytřel zrak, když jsem zvítězil

Letos se Marek účastnil krajské soutěže už potřetí. „Zúčastnit se může kdokoli, kdo si zaplatí registrační poplatek. Týden předem je zveřejněno téma soutěže, aby se všichni mohli připravit. Výsledné dílo pak podle chuti porota oboduje,“ popisuje Marek.

Zatímco poprvé se neumístil, loni získal pomyslnou bramborovou medaili. „Tématem letošního ročníku byla zvěřina. Jelikož je můj tchán myslivec, nebyl to pro mě velký problém,“ říká hrdě. „Když jsem se domů vrátil s cenou za první místo a oficiální pozvánkou na kulinářskou olympiádu, přátelé se nestačili divit.“

Kulinářská olympiáda Marka teprve čeká. Koná se v Německu a on si moc velké naděje na umístění nedělá. „Mým snem bylo se na olympiádu dostat. Zvítězit bude náročné, protože se tam sjíždějí účastníci z několika zemí.

I tak jsem ale pyšný na to, kam až jsem to dotáhl.“ Marek teď jen doufá, že jeho přátelé konečně pochopí, že vaření je jeho skutečnou láskou a rozhodně doma nestojí u plotny na povel své manželky.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články