Luděk (40): Vyměnil jsem svého obvodního lékaře a zachránilo mi to život

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz odlouceni
muz odlouceni

Když se Luděk přestěhoval do Prahy, jeho první starostí bylo najít si obvodního lékaře. Věděl totiž, že zdravotní problémy má skoro každý týden. Nečekal ale, že mu nový doktor udělá tak důkladné vyšetření a že odhalí i to, co jeho bývalý lékař roky zanedbával.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Luděk sám přiznává, že nikdy nebyl příliš štíhlý. Proto ho ani nenapadlo, že by jeho váha mohla být příznakem nějakých problémů. Naopak ji stejně jako jeho doktor považoval spíše za důsledek bolestí kloubů a dalších obtíží. Jenomže se ukázalo, že to není zcela pravda.

U doktora jsem byl třikrát do měsíce. Řekl mi vždy to samé

Poslední dva roky Luděk strávil s bolestmi kloubů, dýchacími obtížemi, nevolnostmi a zvracením. „Chodil jsem k doktorovi pravidelně, ten mi vždy napsal nějaké prášky, řekl mi, abych lépe jedl a zhubnul. Pravda je, že jsem při těle, ale i když jsem dodržoval diety a cvičil, jak mi klouby dovolily, nic se nezměnilo.“

Luděk ale dál doktorovi věřil. „I žena mi říkala, že je to divné, ale když mi doktor nic neobjevil, ani mě nenapadlo, že by se pletl. Všechny věci, co se mi děly, mohly zdánlivě s váhou souviset a já tomu věřil,“ říká čtenář.

A tak i přes bolesti v kloubech dál sportoval, jedl zdravě, ale každý večer zvracel. „I když jsem věděl, co mi doktor řekne, raději jsem několikrát za měsíc šel na kontrolu a nechal si napsat prášky. Ale nic nepomáhalo a bylo mi čím dál hůř.“
Když se Luděk stěhoval, byl ve stresu nejvíc z toho, že nový doktor bude nepříjemný a to, co mu tvrdí současný lékař, mu řekne ještě otevřeněji. „Za svou váhu jsem se styděl. Věděl jsem ale, že si doktora najít musím. A tak jsem hned první týden po nastěhování šel na vstupní prohlídku.“

Mám problémy se štítnou žlázou. Můj starý doktor prý zanedbal, co se dalo

Hned po prvním vyšetření u nového lékaře bylo Luďkovi jasné, že by si měl na starého doktora stěžovat. „Odevzdal jsem všechny zprávy a informace, které jsem od původního doktora měl. Toho nového překvapilo, že mi neudělal ani základní vyšetření, která se při mých potížích dělají,“ říká Luděk.
„Vysvětlil mi, že mám sice nadváhu, ale může to být spíše symptom než důvod. Poslal mě na několik vyšetření, která trvala asi měsíc. Nakonec jsem skončil v nemocnici, kde mi odhalili nádorové onemocnění štítné žlázy. Musel jsem dokonce na operaci.“

I když se na problémy přišlo v poměrně pozdním stádiu, operace nakonec dopadla dobře. Luděk se ale musí dále léčit. „Nový doktor mi zachránil život. Kdybych na operaci nešel, mohlo by to mít velmi vážné následky. I tak ale ještě nemám vyhráno,“ přiznává.

Podle všeho má teď Luděk možnost starého lékaře zažalovat za vážné pochybení. „Všechno svedl na mou váhu, neudělal nic pro to, aby mi bylo lépe, nevšiml si, že mám zvětšenou štítnou žlázu. Nevím, zda mám nějakou šanci proti tomu něco udělat, ale rozhodně to nenechám jen tak,“ končí Luděk vyprávění.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články