Karel (34): Stále se mi zdá o mém kolegovi z práce. Pochybuji o své orientaci

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
muz sny
muz sny

Čtenář Karel nikdy nepochyboval o tom, že chce se svou ženou založit rodinu. To se mu také před půl rokem podařilo, když Marina porodila zdravého synka. Jenomže tou dobou se Karlovi začaly opakovaně zdát sny o jeho kolegovi z práce. Ani po půl roce se nic nezměnilo, a on se nám proto svěřil, že začíná pochybovat o své orientaci. Nikdy podle svých slov snům nevěřil, ale půlroční opakování jednoho snu mu přijde přeci jen divné.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Snáře a znamení mi vždy přišly jako hloupost. Zároveň však nevěřím na náhody

„Když se mi o kolegovi zdálo poprvé, ráno jsem se tomu jen pousmál. Manželce jsem nic neříkal, přišlo mi trapné vyprávět jí, že jsem měl ve snu poměr s jiným mužem.

Jenomže onen hloupý sen se v trochu jiné podobě opakoval i po týdnu a po čtrnácti dnech zase,“ říká Karel.

Podle jeho slov se kolega Daniel začal do jeho snů vkrádat čím dál častěji. „Ne vždy to byl erotický sen. Ale kdykoli jsem se ráno probudil, myslel jsem jen na to, proč zrovna on se mi ve spánku tak často zjevuje,“ přiznává.

Po čase začal mít Karel nepříjemné pocity, a tak se podle svých slov dokonce snížil k vyhledávání významů ve snáři. „Objevil jsem různé výklady toho, proč se mi o Danovi zdá, ale všechno mi to přišlo jako nesmysl.

Začal jsem si uvědomovat, že se mi sny vlastně docela líbí, že bych rád zjistil, jaké by to bylo ve skutečnosti,“ svěřuje se.

Mé myšlenky mě trápí, ženě jsem nic neřekl. Jsem přeci otec našeho dítěte

Karel přiznává, že poslední dobou začíná pochybovat o své orientaci. „Sny s Danem mě přinutily přemýšlet o tom, jaké by to bylo žít s mužem.

Na ulici jsem začal pokukovat po ostatních, sám sebe ale přesvědčuji, že je to nesmysl. Mám přeci ženu a po dlouhé době se nám konečně podařilo to, o co jsme tak dlouho usilovali – mít rodinu.“

Přestože je teď Karel otcem, má ze svých pocitů strach. Bojí se, zda právě situace, do které se dostal, nevyvolává v jeho podvědomí skryté touhy, které se mu pak promítají do snů.

„Kdyby to byl jeden hloupý sen, přešel bych to mávnutím ruky, ale on se mi neustále opakuje. A ačkoli jsem nikdy takový nebyl, začínám mít pocit, že je to nějaké znamení.

Nerozumím svým pocitům a bojím se přiznat pravdu svojí ženě,“ říká. Zároveň však dodává, že už nedokáže s tím tajemstvím dál žít.

„Jednou jí musím říci pravdu. Nejspíš se jenom zasměje a přesvědčí mě o tom, kam patřím. Ale co když se mě o tom dříve pokusí přesvědčit nějaký muž? Třeba Daniel…“

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Pravda je taková, že snům z vědeckého hlediska stále příliš dobře nerozumíme. Různé psychologické směry sice mají své specifické výklady snů, avšak pro správné porozumění snu je z psychoterapeutického hlediska potřeba nejprve důkladně poznat onoho konkrétního člověka. A i tehdy se může stát, že interpretace takového snu bude neúplná či chybná.

To, co se nám vyjevuje ve snu, může znamenat určitou symboliku, tedy to, že význam snu je pouze symbolický a to, co se v něm odehrává, je jakousi metaforou něčeho zcela jiného. Jiný odborník může tvrdit, že sny nám ukazují, co si tajně přejeme, avšak z různých morálních či jiných důvodů nemůžeme nebo se bojíme v reálném světě uskutečnit či pomyslet. Další bude toho názoru, že sen je jen takovým odpadem či bezvýznamným pozůstatkem toho, co se nám během dne v hlavě odehrává. A ten další, že nás sen připravuje na situace, ke kterým by podle našeho mozku mohlo dojít, byť se nám mohou zdát takové situace sebevíc nereálné. A toto jsou jen některé z možných pohledů na problematiku snů.

Každý z těchto výkladů může být více či méně pravdivý, záleží vždy na konkrétním člověku a konkrétním snu. To, že se sen opakuje, by mohlo například naznačovat to, že se s daným elementem – kolegou Karel setkává každodenně v práci. Je to stejné, jako když se nám po delším sledování seriálu v noci zdá sen s prvky právě onoho seriálu. Bylo by i namístě prozkoumat vztah mezi Karlem a jeho kolegou: Jaké je postavení Karla a jeho kolegy? Cítí vůči němu obdiv, závist, chtěl by jím být atd.? To vše může mít svůj podíl na tom, že se Karlovi opakovaně zdá tentýž sen a je třeba hledat a všímat si i jiných signálů než jen těch snových.

Roli může vskutku hrát i určitá forma homosexuality. Většina jedinců ve svém životě dříve či později alespoň jednou pochybuje o své sexualitě. Obvykle se tomu děje dříve než ve 34 letech, avšak i tehdy k tomu může dojít. To opět souvisí s konkrétním případem člověka a jeho historií. Pokud člověka takovýto problém tíží, je možnost s tímto tématem zavítat za psychologem či jiným odborníkem a konzultovat s ním, co by takovýto sen mohl znamenat.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články