Kamil (56): Při terapii tmou jsem málem zešílel, žádné osvícení nenastalo!

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz starsi
muz starsi

Kamil vede obchodní firmu, což ho stojí hodně energie jak psychické, tak fyzické. Vrací se z práce domů pozdě, pracuje i po večerech, do toho se snaží věnovat rodině a sportu. Jako vytíženému člověku se mu jeho manželka rozhodla věnovat k narozeninám ozdravný program léčení tmou. Kamil se ale naší redakci svěřil, že místo toho, aby si pobyt užil, tři dny jenom trpěl.

„Jde vlastně o to, že vás na tři dny zavřou do úplné tmy,“ vypráví Kamil. „Můžete jenom jíst, dodržovat hygienu, jinak nic. Takže se snažíte přemýšlet, máte tři dny čistého času na uvědomění si různých skutečností, naučíte se možná i meditovat. Tak to tedy popisovali v programu, ale pravda je úplně jiná,“ svěřuje se.

Nudil jsem se, přemýšlel jsem nad katastrofickými scénáři

Terapie tmou je založena na tom, že bude člověk očištěn od negativ okolního světa, že začne přemýšlet o sobě, o tom, co zlepšovat, především lidem na vyšších pozicích může pomoci rozvíjet pracovní strategie. Jenomže bohužel u Kamila fungovalo všechno úplně jinak.

„Na nějaké meditace a dechová cvičení moc nejsem, takže jsem spíš jenom seděl a zíral do prázdna. Neměl jsem co dělat. Myslel jsem, že mě tma třeba příjemně uklidní, místo toho se ale nedělo nic. A když jsem se tedy rozhodl zamyslet se nad svým životem a firmou, začaly mě napadat spíše negativní myšlenky,“ svěřuje se.

Kamilovi proběhly hlavou scénáře, kdy se členům jeho rodiny něco stane, začal se stresovat, co udělá s firmou, až bude on sám už nemohoucí, řešil přesně opačné věci, než co by v takové situaci řešit měl. „Snažil jsem se myslet pozitivně, ale ono se to snáz řekne, než udělá.“

Manželce jsem se nesvěřil. Nechtěl jsem jí kazit radost

Kamil po terapii ženě vyprávěl, jak vše probíhalo. Nesvěřil se ale už s tím, že ty tři dny v podstatě trpěl. „Řekl jsem jí jenom pravdu, že jsem přemýšlel a že to bylo svým způsobem zajímavé. Nepřiznal jsem ale, že bych si to už nikdy nezopakoval,“ říká Kamil. Jeho žena všem ale na potkání vypráví, jak je terapie tmou skvělá a jak jejímu manželovi pomohla.

„Je mi líto, že jí lžu. Nechci jí ale říkat, že dárek, který mi dala, byl ve skutečnosti strašný. Jsem rád, že to se mnou myslí dobře. Miluji ji a chápu její záměr. Možná by mě ale příště mohla poslat na zážitek, který si předem sama vyzkoušela.“

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články