Jonáš (41): Za dobrotu na žebrotu. Na ulici mě zastavila neznámá dívka a já se nestačil divit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Muz venku
Zdroj: Shutterstock

S něčím takovým se Jonáš ještě nikdy předtím nesetkal, rozhodl se nám svěřit e-mailem. Nepříjemný zážitek s neznámou dívkou, která ho oslovila na ulici, v něm zanechal nemilé vzpomínky.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Od Jonáše jsme dostali e-mail, ve kterém se rozepsal o tom, co se mu přihodilo. Když jsme jeho slova četli, byli jsme v šoku a jsme přesvědčeni, že ani vás to nenechá chladnými!

Vždycky jsem je podporoval

Asi každý z nás se někdy setkal s člověkem, který si žádal peníze. Lidí bez domova je hodně a jejich jediným zdrojem příjmu je nehezky nazvané žebrání.

Jonáš nikdy neměl problém přispět takovému člověku nějakou korunou. Napsal o sobě, že kdyby měl spočítat, kolik peněz za ty roky tímto způsobem rozdal, byl by hodně překvapen.

„Znám hodně lidí, kteří bezdomovce odhání, ba dokonce jsou na ně i sprostí,“ píše Jonáš. „Já je svým způsobem vždycky podporoval. Nedělalo mi problém dát jim nějaké ty drobné.“

Manželka s tím nesouhlasila

Jonáš se setkával s lidmi, kteří jeho ochotu přispívat bezdomovcům nesdíleli. A jednou z nich byla i jeho manželka Petra.

„Kolikrát mě někdo oslovil třeba u obchodu, kde jsem byl s manželkou,“ vysvětluje Jonáš. „Vytáhl jsem z peněženky nějaké drobné a viděl svoji ženu, jak nesouhlasně protáčí oči,“ pokračuje.

Svěřil se, že se kvůli tomu nejednou pohádali. Petra mu dokonce řekla, že se mu to jednoho dne vymstí. Byla toho názoru, že když těmto lidem nabídnete prst, utrhnou vám celou ruku.

Oslovila mě neznámá dívka

Poslední zkušenost s bezdomovcem je pro Jonáše poměrně čerstvá. Na ulici ho totiž oslovila mladá žena a žádala od něho peníze.

„Vypadala nešťastně, byla špinavá a já, jako vždycky, hned lovil v kapse peněženku,“ popisuje Jonáš okamžiky, kdy chtěl opět udělat dobrou věc.

Záhy ale zjistil, že peněženku nechal doma. To se mu nestává a samotného ho to překvapilo. Prohledal honem kapsy u bundy a našel opravdu jen pár drobných mincí. S omluvou je předal ženě, ale její reakce ho šokovala.

Manželka měla pravdu!

Pro Jonáše to byla uzavřená věc. I když se snažil ženě pomoci, momentálně u sebe neměl více než pár drobných. S těmi se ale daná dívka nespokojila.

„Začala na mě křičet na celou ulici,“ píše Jonáš. „Sprostě mi nadávala a vyčítala mi, že jsem určitě zazobanec a jí dám jen pár drobných. Došla mi slova, tohle jsem nečekal,“ svěřuje se.

Žena udělala přede všemi hroznou scénu. Jonáš se styděl, i když neprovedl nic špatného. Byl terčem pozornosti, kolemjdoucí nechápali, co se děje, ale všichni samozřejmě zvědavě přihlíželi scéně, kterou ta žena dělala.

„Moje manželka měla pravdu,“ uznává Jonáš v závěru svého e-mailu. „Roky jsem je podporoval, a když jsem jednou jedinkrát neměl peníze, takhle se mi odvděčili. Teď už peníze nedávám, tahle zkušenost mě odradila,“ uzavírá.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články