Jaromír (47): Kompost na zahradě nám přinesl víc škody než užitku. Teď nevíme, co si počít

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz zahrada
Zdroj: Shutterstock

Když jsme se přestěhovali do domku na Vysočině, jeden z našich hlavních požadavků byla velká zahrada. To se nám splnilo a po přestěhování jsme ji začali zvelebovat. Jaké problémy nám způsobí obyčejný kompost, nás ale nenapadlo.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Žena četla, že nejlepší je domácí hnojivo

Jakmile jsme se přestěhovali do domku a dokončili základní úpravy interiéru, rozhodli jsme se začít zvelebovat i venkovní prostory. Zahradu máme opravdu velkou i s dvorkem.

Hned první rok manželka zasadila zeleninu a kytičky. Já zryl kus zahrady a nasadil brambory, abychom měli zásobu na zimu. Perfektně jsme si v tomto notovali.

Samozřejmě je potřeba pro velkou úrodu také dobře hnojit. Moje drahá polovička jednou přišla s nápadem, jak výhodně využít odpad ze zahrady a ekologicky zlikvidovat zbytky jídla. Nápad o založení kompostu jsem přijal s povděkem.

Měl jsem radost z dobře odvedené práce

Rozhodl jsem se pro stavbu kompostu ze zbytků latěk a příček ze starého zbouraného kurníku, který stál za domem. Laťky jsem zpracoval, aby vypadaly jako nové, a za pár dnů byl kompost na světě.

Byl pomalu podzim a na zahradě začaly odkvétat květiny, opadávat listí a já prováděl zástřih stromů. Ideální doba na založení kompostu. Těšili jsme se také, že konečně dobře zpracujeme odpad, který by jinak skončil v popelnici.

Brzy se objevili nezvaní návštěvníci

Po pár dnech jsem při večerní procházce zahradou zpozoroval, jak poletují kolem kompostu světlušky. Byla to krásná podívaná, jenže to nebyli jediní hosté.

Všiml jsem si, jak se něco na kompostu pohybuje, nosím s sebou vždycky baterku, tak jsem si tam posvítil. Když moje oči spatřily velkou tlustou krysu, která v tlamičce nesla zbytek našeho oběda, vyděsilo mě to.

Od té doby se to tam začalo těmito tvory jen hemžit. Manželka se začala bát chodit večer ven a já spekuluji nad tím, jak se těch krys zbavit. Pořídil jsem různé lapače, otrávené návnady, ale pořád se objevují.

Kamarád mi poradil, ať si pořídím vzduchovku a po večerech na ně číhám. Možná mi nakonec nic jiného nezbude, protože už začínají vylézat i ve dne.

Autor: René Podhrázský


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články