Jan (37): V práci se musím chovat jako žena. Kdyby se okolí dozvědělo, co dělám, hanbou bych se propadl

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz trans
Zdroj: Shutterstock

Honza byl už odmala krásné dítě. Nejen babičky se pozastavovaly nad jeho jemnými až dívčími rysy a křehkým vzezřením. Jako by se měl narodit jako holčička. Byl to ale kluk a pořádně zlobivý. Snažil se svoji tělesnou krásu vyvážit pořádným klukovským zlobením. Přesto mu jeho vzezření pomohlo najít práci, kterou v dětství rozhodně neočekával.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Jemný chlapeček s dívčími rysy

„Když jsem byl dítě, babičky se rozplývaly z mých ďolíčků ve tvářích, a kdyby matka nezasáhla, navlékaly by mě do dívčích oblečků,“ začíná své vyprávění Jan.

„Moje vzezření mi ale nezabránilo mít typické klučičí dětství s odřenými koleny, rozbitými okny a hraním si na zloděje,“ dodává.

Honza klamal tělem. Občas ale svého vzhledu využil. Již v dětském věku si vypůjčil sestřiny šaty a převlékl se za holku. Kdo nevěděl, o koho se jedná, věřil, že před ním nestojí Honza, ale Janička.

„Nebylo složité okolí přesvědčit, že jsem děvče,“ pomrkává potměšile Jan. „Tato obliba v převlékání za něžné pohlaví mi vydržela do dospělosti,“ konstatuje.

Dokonalé ženské vzezření nakonec Honzovi pomohlo nalézt slušně placenou práci, kterou se ale před přáteli nemůže pochlubit.

Muži, nebo ženy?

Když Jan přišel na casting pro divadelní show, byl přijat okamžitě. Nikdo nepochyboval o tom, že bude dokonalou Lady Gaga i Ivetou Bartošovou. Kromě vzhledu měl Honza totiž i komediální talent a dokázal se vžít do své role.

Měl tedy skvělé předpoklady pro účast v travesty show. „Zpočátku mě moje práce bavila,“ vzpomíná Jan. A dodává: „Později se ale stala přítěží. Když se mě kdokoliv zeptal, čím se živím, nemohl jsem říct pravdu.“

Na druhou stranu si Honza byl schopný díky svým schopnostem vydělat každý večer slušné peníze, takže ho nic nenutilo práci změnit. A tak ji dělá dodnes.

Honza vysvětluje: „Nevím, jestli si někdy najdu něco jiného. Převlékat se každý večer za slavné ženy mě ohromně baví, a k tomu mě to výborně živí. Kdybych měl začínat v jiném oboru, nepřišel bych si na takové peníze a rozhodně bych svoji práci nedělal tak rád jako v případě travesty.“

Před okolím musím mlčet

Pro rodinu je kulisák v divadle a přátelé se už přestali ptát, kde bere peníze a čím se vlastně živí. Ti opravdu dobří to vědí a těm ostatním do toho nic není.

Honza nakonec našel i v takto rozporuplné práci řadu výhod. „Bohužel jsem kvůli ní přišel o některé přátele. I když přátele… Pokud někdo není schopen skousnout to, co dělám, nebyl můj přítel,“ uvědomuje si Jan.

„Člověk si musí jít za svým a nenechat se vmanipulovat do něčeho, co mu nevyhovuje,“ konstatuje Honza a dodává: „Pokud se někomu nelíbí moje práce, je to čistě jeho problém. Kvůli tomu ji měnit nebudu.“

Autor: Kamila Mertlová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články