Hynek (37): Na vztah se necítím, proto vyhledávám vdané ženy, které se nechtějí vázat

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
muz 30
muz 30

Nikdy jsem nebyl ten typ, kterého by lákaly vážné vztahy. V pubertě jsem holky střídal, a vysloužil si tak pověst sukničkáře. Nikterak mi to nevadilo, neměl jsem zájem o navázání něčeho vážnějšího a sehnat dívku jen tak pro potěšení pro mě nebyl žádný problém. Můj pohled na vážné vztahy se nezměnil ani v dospělosti, takže zatímco se moji kamarádi postupně jeden po druhém ženili, já i nadále vyhledával krátkodobé známosti.

Když chtěla něco víc, skončil jsem s ní

Během svého života jsem měl několik žen. Postupně se v mém životě střídaly, jedna vždy nahradila druhou. Pokaždé jsem vztah zakládal na volnosti a od svého protějšku očekával, že to bude respektovat. Kdykoli však na mě žena začala tlačit, že od našeho vztahu očekává něco víc, jednoduše jsem to s ní skončil. Závazky zkrátka nebyly nic pro mě.

Hledal jsem ženy, které se nechtěly vázat

Nemám rád citové naléhání, bohužel právě to se mi dělo, kdykoliv jsem si s nějakou ženou něco začal. Po nějaké době zkrátka začala naléhat, abychom náš vztah začali brát vážně, ale to já prostě nechtěl. Vyhledával jsem ženy, které se nechtěly vázat. Zpočátku mi můj plán vycházel, jenže pak jsem se přesvědčil, že ať už najdu jakoukoli svobodnou ženu, která se zpočátku bude tvářit, že o nic vážnějšího nestojí, postupem času se její názor změní a ona se začne dožadovat prstenu a dětí.

Mám vztahy jen s vdanými ženami

Zdroj: 123RF.COM

Měl jsem už dost toho, jak mě ženy tlačily do kouta. Proto jsem se začal zaměřovat pouze na vdané paničky, které stály o rozptýlení. Spojovala nás jen touha po požitku a jeden od druhého jsme nic jiného neočekávali. Přesně to mi vyhovovalo.

Začít si románek, byť plně nezávazný, s vdanou ženou však přináší rizika. Sám jsem se o tom několikrát přesvědčil, když na dveře mého bytu zničehonic začal bušit neznámý muž a vyhrožoval mi pěstmi, pokud jeho manželku nenechám na pokoji. Na jednu stranu je to ale nesmírně vzrušující, člověk nikdy neví, kdy vztah s vdanou ženou vyjde najevo.

Myslím, že se nikdy nezměním

Vztahy s vdanými ženami, které ode mě nic neočekávají, mi dokonale vyhovují. Jediný člověk, který mi můj podivný způsob života vyčítá, je moje matka. Několik posledních let mi stále dokola opakuje, že už bych měl dostat rozum. Ráda by se totiž dočkala vnoučátek, která ale nepřijdou v případě, pokud i nadále budu navazovat pouze nezávazné vztahy založené čistě na fyzickém uspokojení. Proto mi pokaždé, když se vidíme, dělá přednášky o životě.

Myslím si, že svůj pohled na vztahy nezměním. Někdy si ale přehrávám mámina slova v hlavě a občas dostanu strach, že bych svého lehkovážného života jednoho dne mohl litovat.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Bylo by vhodné dopátrat se toho, co Hynka vede k takovému postoji ke vztahům. Jedno z nejčastějších vysvětlení lze hledat a nalézt v dětství samotného člověka. Specificky v dětství a vztahy s rodiči a případnými sourozenci. Vyrůstal Hynek v úplné rodině? Jaké mezi nimi byly vztahy? Chybělo mu něco v rodině? Cítil se v rodině v bezpečí? Tyto a další otázky je důležité zodpovědět. Dětství člověka totiž ovlivňuje mnohem více než by se na první pohled mohlo zdát. Jednou z dimenzí, která je tím ovlivněna, je právě samotný způsob výběru partnera a kvalita samotných vztahů, což se odráží právě ze vztahů z dětství.

Co to tedy o Hynkovi vypovídá, když si vyhledává pouze vdané ženy? Nabízí se odpověď, že takové vztahy jsou pro něj bezpečné v tom, že má jistotu, že u nich nedojde k vážnosti (i když to ani u takových vztahů nelze vyloučit). Proč se Hynek bojí vážných vztahů? Možná má problémy se závazky a svobodou, s důvěrou a otevřením se druhému člověku, neumí projevit city a lásku, nedokáže si dovolit být před druhým zranitelný nebo nevěří druhým lidem. Co by to tedy pro něj znamenalo, kdyby byl ve vážném vztahu? Jak by to vypadalo a jaký by měl pocit? Cítil již někdy k někomu lásku a vášeň? Pouze takovýmto dotazováním lépe pochopit Hynkův postoj ke vztahům.

Otázek je mnoho a řádně se příčin dopátrat jen pilnou prací a s velkým odhodláním, což obvykle vyžaduje odborný přístup v podobě psychologa či psychoterapeuta. Pokud však člověk dokáže svému problému porozumět a naučí se s ním pracovat, pak to má pro něj, jeho vztahy a budoucí život mnoho benefitů.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články