David (40): Chybami se člověk učí. Ta poslední mě stála manželství a dceru

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
muz 067
muz 067

Člověk není neomylný tvor a každý z nás během života udělá nejeden přešlap. I David má na svém kontě několik chyb, přičemž ta poslední se mu stala osudovou. Ztratil díky ní manželku i dceru.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

David se nechal přemluvit kamarádem a pustil se do něčeho, s čím neměl žádnou zkušenost. Věřil ve štěstí a to byla chyba. Bohužel díky ní přišel o rodinu.

Kamarád mě dlouho přemlouval, ať to taky zkusím

O svém kamarádovi Jankovi jsem dobře věděl, že má slabost pro hraní automatů, stejně tak rád sázel na fotbalové zápasy a cizí mu nebylo ani hraní pokeru.

Častokrát mě přemlouval, abych alespoň jednu z jeho zálib také vyzkoušel. Dokonce mi nabízel, že mě všechno naučí a bude mi po ruce.

Odolával jsem dlouho. Pokud jde o peníze, nikdy jsme jich s manželkou neměli nazbyt, hypotéka a udržení jakéhosi životního standardu nás prostě něco stálo.

Nechal jsem se zlákat a věřil, že to vyjde

Janek se několikrát chlubil tím, že v automatech nebo třeba při hře pokeru vyhrál nemalé peníze. Neměl jsem důvod mu to nevěřit.

Když vyprávěl, že si po jednom večeru odnesl domů třeba sto tisíc korun, tiše jsem mu záviděl. Představoval jsem si, jaké to musí být, když během jediného večera vyhrajete takový balík.

Jednou se opět chlubil výhrou a nezapomněl mě samozřejmě zase přemlouvat, ať to jdu zkusit s ním. Zamyslel jsem se, že kdyby to vyšlo, mohl bych ženě a dceři udělat radost.

Nakonec jsem na jeho přemlouvání kývl. Prostě jsem věřil, že mi to taky vyjde a představoval jsem si, co všechno svým dvěma holkám koupím, až vyhraji.

Před manželkou jsem to musel utajit

Janek mě vzal s sebou a ukázal mi, čemu se věnuje. Stačil jeden večer a podlehl jsem tomu taky. Jen za tu jednu noc jsem však utratil spoustu peněz.

To mě ale neodradilo. Stále jsem měl před sebou vidinu výhry, proto jsem šel s Jankem znovu. Tentokrát jsem si vybral peníze z účtu, na kterém jsme společně s manželkou spořili. Ani tentokrát jsem však nevyhrál.

Před manželkou jsem musel utajit, že jsem utratil všechny peníze – a že tam něco bylo naspořeno! Věřil jsem, že jednou vyhraji a to, co jsem utratil, na účet zase vrátím.

Zadlužil jsem se a žena na to přišla

Chtěl jsem s Jankem držet krok, nemohl jsem ale přiznat, že na další večer nemám peníze. Proto jsem udělal tu chybu, že jsem si vzal půjčku od nebankovní společnosti. A to byl začátek konce.

Netrvalo dlouho a moje žena na to přišla, stejně jako na to, že na spořicím účtu není ani koruna. Nenechala si nic vysvětlit. Když jsem přiznal, že dlužím přes dvě stě tisíc korun, sbalila sebe i dceru a odešla z našeho bytu.

Nyní vím, jak velkou chybu jsem udělal. Žena mě zpět nechce, prý mi už nedokáže věřit a dokonce zvažuje rozvod. Strašně toho lituji a rád bych to vzal zpět, ačkoli to bohužel nejde. Tohle jsem vážně pokazil a je mi to líto.

Autor: Natálie Kabourková

Názor odborníka

Závislost si může člověk vypěstovat prakticky na čemkoliv. Často se mluví o závislosti na alkoholu a drogách, to však nejsou jediná nebezpečí, se kterými se lze setkat. Na první pohled nenápadnější gamblerství dokáže člověku převrátit život naruby rychleji, než by se zdálo možné. Má totiž tendenci velice vytrvale se zakořenit hluboko v našem životě a prosté říkání si “tak už s tím přestaň” nepomáhá. A to z toho důvodu, že závislost je formou ztráty kontroly, kde člověk není schopen přestat. Problém se závislostí může začít již v adolescenci, ale i později v životě jako reakce na těžkou životní situaci či stres nebo jako forma úniku od něčeho v životě.

Není snadné se závislosti zbavit. Už jen z toho důvodu, že lidé obvykle nezačnou takový problém řešit včas, když problém teprve doutná a vznikají malé ohníčky, ale až ve chvíli, kdy je celý dům v plamenech. Zavilost jako taková má tendenci se časem stupňovat a má negativní následky nejen po finanční stránce, ale i vztahové, pracovní a zdravotní.

Zásadní je o takovém problému nemlčet. Nikdy není příjemné někomu sdělovat takto citlivou věc, avšak je potřeba co nejdříve se někomu svěřit, neboť následky gamblerství mohou být katastrofální. Je rovněž namístě vyhledat odbornou pomoc, protože člověk často není schopen sám své chování změnit.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články