David (39): Manželka utratí celou mou výplatu. Začal jsem jí proto lhát a část peněz si nechávat stranou

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
muz 45 1
muz 45 1

David je vedoucí oddělení pro komunikaci se zákazníky v jedné větší bankovní firmě. Jeho práce zahrnuje spoustu papírování a večerního sezení u počítače, on je na sebe však hrdý, protože si díky své pečlivosti vydělává poměrně velké peníze. Přestože je jeho měsíční plat nadprůměrný, jen sotva se mu daří ušetřit si pár korun pro sebe.

Výplatu totiž vždy z účtu vybere a v hotovosti dá do společné kasičky, kam on i jeho manželka peníze ukládají a odkud je berou na běžné používání. Dohodli se tak na začátku vztahu a od té doby peníze sdílí.

Byl to vlastně můj nápad a můžu si za to sám

„Manželku jsem si vzal před dvěma roky. Už předtím jsme spolu ale dlouho bydleli. Vydělává o něco méně peněz než já a často mě prosila, jestli bych jí nepůjčil,“ říká David. Tomu přišlo půjčování peněz ve vztahu absurdní, řekl proto přítelkyni, že jeho peníze jsou i její. Na důkaz toho začali finance sdílet. Jenomže Davidova manželka si na to brzy zvykla a začala peníze utrácet do poslední koruny.

Zdroj: 123RF.COM

„Řekl jsem jí, že pokud je ve slevě nějaká kabelka, nebo má dojem, že nemá co na sebe, může si peníze kdykoli vzít. Netušil jsem ale, že vybere každý měsíc pokladničku do posledního drobáku. Když jsem se o tom zmínil, pohádali jsme se. Měla totiž dojem, že ji považuji za nějakou zlatokopku. Tak to není, jde jenom o to, že neumí šetřit.“

Zdroj: 123RF.COM

Začal jsem jí o svém platu lhát

Když Davida v práci povýšili a on dostal přidáno, rozhodl se to manželce zamlčet. „Do pokladničky dál přispívám jako obvykle, někdy dokonce o několik tisícovek méně. Žena nesleduje, kolik peněz tam dávám.

Pouze se ke konci měsíce ujistí, že vycházíme.“ Davidova manželka si skutečně změny nevšimla. Dál utrácí peníze často i za zbytečnosti a před výplatou zoufale čeká s poslední dvoustovkou, až jí nebo Davidovi přijdou nové peníze.

„Nikdy jsme nikomu nedlužili, nikdy nám peníze nechyběly. Ale s mým platem bychom mohli mít dávno našetřeno na nové auto. Manželka kupuje spoustu zbytečných věcí. Pokud se o tom ale zmíním, má pocit, že jí to vyčítám.

A já se nerad hádám,“ přiznává David. Rozhodl se proto spořit si peníze stranou a neříkat o nich své ženě. Spokojenost je tak podle něho zaručena na obou stranách a on ještě za několik měsíců ženu překvapí tím, že jí koupí její vysněné auto.

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Vyvstává otázka, zda bude manželka s Davidovým překvapením skutečně tak nadšená, jak on se domnívá. Nemůže totiž vědět, jak bude manželka reagovat a může velice snadno nastat situace, že jeho darem vyjde najevo to, že jí lhal o tom, že si začal dávat peníze stranou. Manželka to může cítit jako zradu, nedostatek důvěry a může si říkat, co dalšího jí ještě zatajuje. To může spustit lavinu paranoidních myšlenek, nedůvěry a hádek, které mohou vyústit až v konec vztahu.

Je nutné situaci řešit prostřednictvím komunikace se svou partnerkou. Hádka je ve své podstatě jen rozpor mezi dvěma rozdílnými názory, kde ani jeden z partnerů nechce ustoupit. Nejsou tedy nutně něčím, co značí špatný vztah, i když mohou být dozajista nepříjemné, musí ovšem vést k určitému řešení. Může se stávat, že samotný problém, který hádku vyvolal, je jen zástupným problémem jiného hlubšího problému ve vztahu. I z tohoto důvodu je zapotřebí umět se svým partnerem komunikovat i o složitých a nepříjemných věcech, chybách, obavách, studech a podobně.

Pokud společnou řeč nelze nalézt je vždy možné pokusit se problém vyřešit s pomocí psychoterapeuta či navštívením manželské poradny.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články