Čtenář Jakub: Myslel jsem si, že mě to nikdy nemůže potkat. Teď jsem ve stejné situaci jako můj bratr

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 087
muz 087

Když se Jakubův starší bratr Honza dostal do problémů, Jakub sám sebe přesvědčoval, že on by nikdy podobnou věc nedopustil. Ne nadarmo se ale říká, že člověk míní a život mění. Osud si s Jakubem pohrál tak, že se najednou ocitl ve stejné šlamastyce jako jeho bratr.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Vidět svého bratra, jak se potýká s nejedním problémem, nebylo pro Jakuba ani trochu jednoduché. V té době mu samozřejmě nabídl svoji pomoc.

Situace zamíchala kartami a bratr se dostal do problémů

Když se letos na jaře světem prohnala krize, kvůli které se zavíraly školy, lidé se propouštěli z práce a na ústech jsme museli nosit roušky, věděl jsem, že nás nečeká nic dobrého.

Sám na sobě jsem to nepocítil, ale sledoval jsem z první řady, jak se do nepříjemných problémů dostal můj starší bratr Honza.

Vlivem krize, která v jeho zaměstnání nastala, dostal výpověď a ocitl se bez práce. Doma měl manželku na rodičovské dovolené s pár tisícovkami měsíčně a čtyři děti, které bylo potřeba živit.

Nabídnout mu pomoc pro mě byla samozřejmost

Ocitnout se bez příjmů nechce nikdo, navíc v té době, kdy většina firem a podniků své zaměstnance spíše propouštěla, než aby je nabírala. Sehnat práci nebylo ani trochu jednoduché.

Mně se naštěstí v té době nějaká krize způsobená koronavirem nedotkla, finančně jsme na tom byli pořád stejně. Proto jsem bratrovi nabídl pomoc, bylo to pro mě samozřejmé.

Byl jsem přesvědčený, že mě něco takového dostihnout nemůže. Na peníze jsem byl opatrný, měl jsem nějakou rezervu a myslel jsem si, že dostat rodinu do existenční krize nikdy nedopustím.

Byl jsem naivní. Ocitl jsem se ve stejné situaci jako tenkrát můj bratr

Nyní již vím, že jsem byl hodně naivní, když jsem si myslel, že mě něco podobného nikdy potkat nemůže. Bohužel i na mě přišla řada a já se najednou octil ve stejné šlamastyce jako Honza.

Nejdříve jsem byl na 60 procentech, už tím mi výrazně klesla výplata. Poté mě nadřízený propustil úplně. Moje žena sice pracuje, ale bere naprosto směšné peníze.

Rezerva se mezitím značně vyčerpala, zčásti také kvůli pomoci bratrovi, který mi to neměl z čeho vracet.

Cítím se ponížený, že nedokážu zabezpečit rodinu

Náš táta nás vždycky vedl k tomu, že úkolem chlapa není jen postavit dům, zasadit strom a zplodit syna, ale především zajistit rodinu.

Nyní se mi to bohužel nedaří. Práci jsem sice našel, ale dostali jsme se do dluhů, protože se toho pokazilo více a peníze se rychle rozkutálely.

Cítím se poníženě, že nejsem schopný rodinu zabezpečit a zajistit nám životní standard, na který byli zvyklí. Moc si přeji, aby tahle krize rychle pominula.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články