Bezdomovec Josef (52): Ostatní řeší před Vánoci stres z dárků. Já jsem rád, že mám kde spát

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
bezdomovec
bezdomovec

Na ulici se pan Josef dostal kvůli dluhům a alkoholu. Nejraději by chtěl vzít vše zpátky, ale bohužel již nedostal druhou šanci. Nejprve přespával u svých přátel, kterým po nějakém čase došla trpělivost, a Josef byl nucen odejít.

„Žena se mi snažila pomoci, ale já jsem bohužel propadl svým problémům příliš a až pozdě jsem si uvědomil, že zpět už nezískám ani manželství, ani šanci na normální život.

Bydlel jsem u kamarádů, přivydělával si, jak jen to bylo možné. Mám pouze základní vzdělání a rejstřík plný menších trestů, do normálního zaměstnání mě nikdo nevezme. Brzy jsem ztratil i přátele, kteří by mě nechali bydlet u nich doma, a stal se ze mě skutečně bezdomovec.“

Zdroj: 123RF.COM

Tak popisuje začátky svého bezdomovectví Josef, který se rozhodl svěřit se před Vánoci se svým příběhem a ukázat lidem, že v době přicházejících svátků může záležet na více věcech než jenom vánočním shonu a stresu.

V létě se člověk nějak uživí. Zima je vždy náročná

Josef je na ulici již čtyři roky. Po prvním půlroce, kdy ztratil střechu nad hlavou, přestal s alkoholem, protože veškeré peníze, které měl, utratil vždy za láhev vína a neměl kde spát. Brzy na to omezil také cigarety. Začal si hledat jednorázové práce, aby si vydělal alespoň na nějakou tu ubytovnu.

Zdroj: 123RF.COM

„Alkohol mě stál všechno. Cigarety jsem omezil, ale když je mi nejhůř, zapálit si zkrátka musím,“ vypráví Josef. Pokračuje příběhem o tom, jak přišel loňskou zimu hned o dva známé, kteří umrzli ve spánku na lavičce. Zatímco v létě se dá najít nějaké to přístřeší, nebo volná ubytovna, zima je pro bezdomovce krutá.

Před Vánoci si lidé stěžují na různé věci. Já jsem rád, že mám kde složit hlavu

Zatímco jiní řeší stres, nakupování vánočních dárků a výzdobu, Josef je rád, že má kde složit hlavu. Jelikož už se mezi bezdomovci pohybuje delší čas, ví, kde si nějakou tou manuální prací vydělat alespoň na ubytovnu, kde by mohl přečkat zimu.

„Na každém kroku potkávám někoho, kdo řeší, jakou hvězdu letos koupí na stromeček, nebo jestli své manželce koupí jedny boty, nebo dvoje. Tito prakticky bezstarostní lidé si přidělávají problémy a hledají složitosti tam, kde nejsou. Já jsem vděčný za to, že mám kde spát.“

I letos už jsou noci mrazivé a Josef je prozatím ubytovaný v jedné z levných ubytoven na Jižním městě. Má jednu místnost s postelí a plynovým sporákem. Majitel objektu mu však hrozí, že se do měsíce bude muset vystěhovat. Tak jako jeho přátelé, ani Josef tedy netuší, jak přežije letošní zimu.

Josef, Praha
Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

I v tak komplikované situaci, v jaké se nachází pan Josef, je zapotřebí udržet si pozitivní myšlení. Ač to může být těžké, tak pokud člověk propadne negativním emocím, bude velice těžké najít vůli a odhodlání cokoliv podniknout či změnit. Negativní emoce působí jak na psychiku, tak na fyzický stav a zdraví. Oporu může člověk najít například v lidech kolem sebe nebo i v nalezení smyslu svého života. Ten může nalézt například v pomoci lidem kolem sebe nebo i v těch nejmenší laskavostech pro ostatní lidi. Neztrácejte naději.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články