Rostislav (36): Počkám na tebe, říkala. Byl jsem ve vězení pár dní a už měla jiného

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
muz 68
muz 68

Životní cesty jsou kolikrát velmi spletité. Osud si s námi mnohdy zahrává a staví nám do cesty různé překážky. Podobně tomu bylo i v případě Rostislava, jehož e-mail v nás vyvolal směsici různorodých pocitů. Podělil se s námi o příběh, ve kterém se mísí zoufalství se vztekem a nechybí ani zlomené srdce.

A my se rozhodli, že jeho příběh nesmí skončit jen v e-mailové poště, proto se o něj podělíme i s vámi!

Za chyby se platí

„Nechoval jsem se vždycky ukázkově. Před osmi lety jsem si začal s Miladou a než jsem se nadál, byla těhotná. Já ale nebyl připravený na roli otce a už vůbec jsem se nechtěl usadit. Naopak! Chtěl jsem si užívat a brát od života maximum. Proto jsem Miladu krátce po porodu opustil a zpětně na sebe nejsem pyšný. Jenže tenkrát jsem to prostě tak cítil, proto jsem od Milady doslova utekl.

Teď už vím, že to nebylo čestné a vůči Miladě to tenkrát bylo i hodně nefér,“ přiznává v e-mailu a ačkoli ho nevidíme osobně, z jeho slov cítíme, že svého nerozvážného rozhodnutí lituje.

Ozvala se až po letech

Zdroj: 123RF.COM

Vypravování Rostislava pokračuje tím, že o Miladě dlouhá léta neslyšel. Ačkoli věděl, že s ním měla dítě, on sám ji nekontaktoval a ona o sobě nedala vědět. Ozvala se až tehdy, když měl už jiný vztah. A jak se dalo očekávat, Rostislavova přítelkyně nebyla ze zprávy o bývalé partnerce s dítětem na krku zrovna nadšená.

„Moje přítelkyně Petra zuřila. A já se jí nedivil, protože jsem jí o Miladě ani o dítěti nic neřekl. Nepředpokládal jsem, že se ještě někdy ozve,“ vysvětluje a zároveň přidává, že mohl počítat s tím, že taková situace jednoho dne přijde. Jenže s tím nepočítal.

Chtěla po mně alimenty

„Milada si najednou vzpomněla, že by ode mě chtěla přispívat na kluka,“ vypráví Rostislav ve svém e-mailu. „Několik let jí peníze nechyběly, ale teď si prostě řekla, že je ze mě dostane. Vyrukovala s papírem, že má nárok vymáhat po mně alimenty až tři roky dozadu,“ vysvětluje.

Rostislav nejdříve nesouhlasil, když ale Milada začala hrozit soudy a policií, rozhodl se s ní na něčem domluvit. Jenže jeho současná přítelkyně nesouhlasila a zaplacení alimentů se nakonec protáhlo. Protáhlo se tak, že Milada Rostislava udala, že alimenty neplatí schválně, za což u nás hrozí až dva roky vězení.

Slibovala, že na mě počká

Zdroj: 123RF.COM

Následovaly tahanice zakončené nepříjemným verdiktem: rok a půl natvrdo. Rostislav se sice nechce tvářit jako neviňátko, nicméně s rozsudkem prý nesouhlasil. Bylo to dle jeho slov nedorozumění. Přesto ale do výkonu trestu nastoupil.

„Petra mi slibovala, že na mě počká. Rok a půl nebyla tak dlouhá doba a ona mě přesvědčovala, že to zvládneme. To mi dávalo sílu a jistotu, že tuhle zkušenost skutečně společně překonáme,“ stojí dále v e-mailu, který ale nekončí zrovna happy endem. „Ještě jsem se za mřížemi ani pořádně neohřál a Petra už měla jiného. Napsala mi jen dopis, ve kterém mi oznámila, že si to jednoduše rozmyslela,“ ukončuje pan Rostislav své vyprávění.

Rostislav, Brno
Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Tato situace popisuje mnohdy nepěknou realitu života. Děti jsou něco, co by mělo být v ideálním případě dopředu plánované, se všemi povinnostmi a následky, které k tomu přísluší. Zajištění prostředků a prostředí, aby dítě mohlo vyrůstat by mělo být nezbytným předpokladem. Tyto povinnosti je vhodné uvědomit si včas, neboť, jak vyplývá z tohoto příběhu, jejich neplnění může člověka dohnat i po mnoha letech.

Panu Rostislavovi nyní nezbývá nic jiného než se vypořádat s následky svých činů, přijmout za ně zodpovědnost, a pokud je to možné, poučit se z této události do budoucna. Tento incident může také posloužit k tomu, aby pan Rostislav změnil v určitých ohledech sebe či svůj přístup k životu a okolí.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články